Ασταμάτητο Περιστέρι, σάρωσε και το Λαύριο!

Στον δικό του ρυθμό το Περιστέρι! Η ομάδα του Ηλία Ζούρου διέλυσε και το Λαύριο (88-62), έκανε το «5 στα 5» και ετοιμάζεται για το ταξίδι στην Τενερίφη. Ντεμπούτο για φέτος ο Καράμπελας.

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις το Περιστέρι winmasters!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μετά τις νίκες επί της ΑΕΚ και της Ρίγα μεσοβδόμαδα «πάτησε» και το Λαύριο με 86-62, φτάνοντας στο «5 στα 5» στη φετινή Basket League και συνεχίζει αήττητη τη φετινή της πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, αφού οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο είχαν χτίσει διαφορά 20 πόντων (31-11), χωρίς να αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (62-31). Όπως ήταν λογικό και παρά τις φωνές του Ζούρου, το Περιστέρι χαλάρωσε, με το Λαύριο να βρίσκει την ευκαιρία να κατεβάσει αρκετά τη διαφορά στην 4η περίοδο, αλλά ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που ολοκλήρωσαν το ματς με 24 ασίστ και με 8/22 τρίποντα, ο Στίβεν Γκρέι με 23 πόντους σε 30’, μοιράζοντας και 7 ασίστ και χωρίς να υποπέσει σε λάθος, ενώ διψήφιοι ήταν οι Γόντικας, Σκορδίλης και Μπλέικ που είχαν από 10 πόντους.

Πλέον, το Περιστέρι winmasters ετοιμάζεται για την πολύ δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Τενερίφη την προσεχή Τρίτη (29/10, 21:30), ενώ σημειώνεται ότι το ντεμπούτο για τη φετινή περίοδο έκανε και ο Ζώης Καράμπελας, που αγωνίστηκε 6’32’’.

Από το «ναυάγιο» του Λαυρίου αν διασώθηκε κάποιος, αυτός ήταν ο Γουότσον, που σταμάτησε στους 15 πόντους με μόλις 4/11 εντός πεδιάς.

Όσο κι αν αυτό φαντάζει υπερβολικό για μπάσκετ, η αναμέτρηση κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, που το Περιστέρι σάρωσε το Λαύριο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα και υπέροχες συνεργασίες στην επίθεση που οδηγούσαν σε εύκολους πόντους κοντά στη ρακέτα προηγήθηκαν 14-2, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε κοντά στους 20 πόντους (24-5). Τελικά, αυτό όντως συνέβη με τη λήξη του δεκαλέπτου, που διαμορφώθηκε το 31-11.

Στη δεύτερη περίοδο φάνηκε η αντίδραση από την ομάδα του Σερέλη, καθώς με ένα γρήγορο 0-8 μείωσαν στο σκορ 31-19, αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο σε εσπευσμένο τάιμ-αουτ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για το Περιστέρι winmasters, καθώς πιάνοντας απόδοση επιπέδου πρώτης περιόδου διαμόρφωσε το 48-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η κατάσταση για το Λαύριο έγινε ακόμα περισσότερο μη διαχειρίσιμη, καθώς στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έπαιξαν ακόμα καλύτερο μπάσκετ τρέχοντας επιμέρους 14-2 και πιάνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (62-31, +31). Όλα τα υπόλοιπα ήταν ιστορία. Εν όψει του πολύ δύσκολου ματς με την Τενερίφη ο Έλληνας τεχνικός των γηπεδούχων έκανε διαχείριση, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας.

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης, Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62.

Περιστέρι winmasters (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 23 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Μόρισον 6, Μόουζες 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Σκορδίλης 10 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γόντικας 10 (6/10 βολές), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας, Σμιθ

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 8 (3/9 σουτ), Κουζέλογλου 7 (1), Ντεκόζι 2, Όλμαν 1, Ντέιβις 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γερομιχαλός 2, Λεγκίκας 5 (1), Τσούκου, Άουτλο 8 (2), Γουάτσον 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές)