Ψάχνει γιατρειά ο Άρης - Όλο το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Super League 1

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα για την 12η αγωνιστική στη Super League 1, με τις τηλεοπτικές μεταδόσεις και ενδιαφέροντα στατιστικά.

Με το παιχνίδι Άρης-Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανοίγει η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League 1, της προτελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρο και πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος για τη διεξαγωγή του Μουντιάλ στο Κατάρ.

Με μοναδική εξαίρεση το 2-1, και μάλιστα με ανατροπη, οι Θεσσαλονικείς έχουν δύο ήττες και δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ψάχνοντας λύσεις στην επίθεση και να μπορέσουν να πάρουν ξανά νίκη μετά από 3 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα.

Άρης-Λαμία

Ο Άρης θα υποδεχθεί την Λαμία για έβδομη φορά στην ιστορία του, με τα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια να έχουν γίνει για την Super League, ένα για την δεύτερη κατηγορία και ένα για το Κύπελλο Ελλάδος.

Τα τέσσερα από τα έξι ματς έχουν ολοκληρωθεί με ισοπαλία, ενώ στα δύο τελευταία δεν σημειώθηκε ούτε γκολ και έχουν σφραγιστεί από το 0-0. Στις 23 Ιανουαρίου 2022 για τον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος της Super League και τρεις μέρες νωρίτερα, στις 20 Ιανουαρίου υπήρξε μεταξύ τους 0-0 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες την περσινή σεζόν συναντήθηκαν τέσσερις φορές, δύο για το Κύπελλο Ελλάδος και δύο για το πρωτάθλημα, με τον Άρη να επικρατεί μόνο στο μεταξύ τους παιχνίδι για την Super League στην Λαμία και από εκεί και πέρα να υπάρχουν τρεις ισοπαλίες στο 90λεπτό και την Λαμία να παίρνει τη νίκη στην παράταση με 1-0 στις 26 Ιανουαρίου 2022 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Η τελευταία νίκη του Άρη επί της Λαμίας ήταν στις 11 Σεπτεμβρίου 2020, με 3-1 στο ¨Κλεάνθης Βικελίδης”, η οποία είναι και η ευρύτερη επί της ομάδας της Φθιώτιδας, αφού η προηγούμενη νίκη του ήταν με 1-0 στις 14 Ιανουαρίου 2019 χάρη σε ένα γκολ του Ματίγια.