Χάντμπολ

Σαρωτικός Ολυμπιακός, «κατάπιε» τον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 27-19 τον ΠΑΟΚ στην Ηλιούπολη, έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά με τον «δικέφαλο του Βορρά» και μαζί το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier έκανε ο Ολυμπιακός!

Πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα, τελικά, με σκορ 27-19 τον ΠΑΟΚ, στην Ηλιούπολη και έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά με τον «δικέφαλο του Βορρά».

Οι δύο ομάδες, πάντως, πήγαιναν χέρι-χέρι ως το 23'. Τότε ο Ολυμπιακός με κόντρα επίθεση ξέφυγε με μικρή διαφορά στο σκορ (8-6), ενώ στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δίλεπτη αποβολή και ο Μοντόρο έκανε το 9-6. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 11-9 υπέρ των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι… αγρίεψαν στο δεύτερο με πρωταγωνιστή τον Νιόκα, που έκανε τα πάντα στο γήπεδο!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-10 με ένα απίθανο σερί 6-0, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, μην μπορώντας να βρει δίχτυα. Το σερί των «ερυθρόλευκων», μάλιστα, συνεχίστηκε και σταμάτησε στο 8-0 (20-10), όταν ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 44' έπειτα από 13 λεπτά χωρίς τέρμα. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τελικό 27-19.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει την Τετάρτη, στη Θεσσαλονίκη (5/4). Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες. Το ζευγάρι ΑΕΚ-Διομήδης Άργους θα ξεκινήσουν τους αγώνες τους για την ημιτελική φάση, επίσης στις 5 Απριλίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-3, 6-6, 9-6, 11-9 (ημ.), 14-10, 18-10, 21-11, 23-14, 24-15, 27-19