Αγγλία

Ο Ντάρμπισαϊρ «χτύπησε» δυο φορές!

Όχι μόνο δεν κινδύνευσε, όχι μόνο δεν αισθάνθηκε την παραμικρή απειλή για το «εισιτήριο» του επόμενου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας, αλλά η Μπέρμιγχαμ, πέρασε με… περίπατο από το «Ντεν», επικρατώντας της Μίλγουλ με σκορ 4-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντάρμπισιρ, από το ημίχρονο είχε «κλειδώσει» η νίκη (3-0).

Στο 17ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα που ήθελε τη Μίλγουολ να προσπαθεί να φτάσει στα αντίπαλα καρέ και να εκμεταλλευτεί την ισχυρή της έδρα, ο Άγγλος επιθετικός που ανήκει στον Ολυμπιακό, άνοιξε το σκορ για τους «μπλε». Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μέρφι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων για να κάνει πιο εύκολο το έργο τους και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Ντάρμπισιρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η ομάδα του Άλεξ ΜακΛις ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και η Μίλγουολ, δεν είχε τη δύναμη να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισαν πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Μόρισον, αλλά ούτε από τα έντεκα βήματα κατάφερε να μειώσει το σκορ και να βάλει, όσο ήταν δυνατόν, ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Ο Ζερόμ στο 72ο λεπτό έκανε το 4-0 για τη Μπέρμιγχαμ, η οποία απλά είδε τον Σκόφιλντ να παραβιάζει την εστία της για το τελικό 1-4 στο 90’.

Πηγή: England365.gr