Γενικά

Εύκολα οι «μεγάλοι»

Άνετη πρόκριση στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Σκωτίας είχαν η Σέλτικ με τη Μάδεργουελ, οι οποίες επικράτησαν εκτός έδρας των Μπέργουικ και Νταντί με σκορ 2-0 και 4-0 αντίστοιχα. Αν και με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους αμφότερες, δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, με την αντίπαλο των «Κελτών» να είναι από την τρίτη κατηγορία και της Μάδεργουελ από την πρώτη.

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ, έφτασε σε αυτή την άνετη επικράτηση. Στο 17ο λεπτό ο Μαϊστόροβιτς άνοιξε το σκορ, με τον Μπράουν οκτώ λεπτά πριν τη λήξη (82’) να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Το τελικό 4-0 της Μάδεργουελ επί της Νταντί είναι ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σάτον, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, δύο λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου. Στο 81ο λεπτό, η Μάδεργουελ πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Τζένινγκς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται έξι λεπτά αργότερα με τέρμα του Μέρφι.