Πεδουλάκης: «Θα μας βοηθήσει ψυχολογικά»

Στο ότι η νίκη επί του Ηλυσιακού θα βοηθήσει το Περιστέρι να ανέβει ψυχολογικά, μετά από τις τρεις συνεχόμενες ήττες, στάθηκε ο Αργύρης Πεδουλάκης, μετά το 68-61 επί των «κιτρινόμαυρων». Ο «Αρτζι» θεωρεί πως ο καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο έδωσε μια διαφορά, ενώ πιστεύει πως οι παίκτες του κατάφεραν να βγάλουν εκτός αγώνα τους Μπάξτερ και Κυρίτση. «Αποθέωσε» τον Τσιάκο για τη δουλειά πάνω στον Γαλιώτο και τα έβαλε με τη διαιτησία για τις βολές που δε δόθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Από την πλευρά του, ο Κώστας Φλεβαράκης τόνισε πως, παρά την προσπάθεια, δεν ήρθε ξανά η νίκη. Δεν έμεινε ευχαριστημένος από το πρώτο, αλλά από το δεύτερο ημίχρονο. Χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη του Περιστερίου και τόνισε πως περιμένει το ματς με τον Κολοσσό και την έλευση του νέου ψηλού (σ.σ. Ντόουσον).

Αναλυτικά:

Αργύρης Πεδουλάκης: «Για εμάς, ήταν μια νίκη ψυχολογίας, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες. Αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος, ήμασταν καλοί. Είχαμε καλό ρυθμό, τον οποίο χάσαμε στην επανάληψη και το πληρώσαμε. Κρατήσαμε σταθερή την άμυνά μας και εκτός αγώνα τους Μπάξτερ και Κυρίτση.

Αυτό ήταν το "κλειδί" της νίκης. Σημαντική ήταν η βοήθεια του Τσιάκου, που έβγαλε έξω τον Γαλιώτο και σκόραρε σημαντικά τρίποντα. Έχουμε παράπονα στο πρώτο ημίχρονο από τη διαιτησία. Δινόντουσαν πολύ εύκολα τα φάουλ. Ο Παπανικολάου πόσταρε δέκα φορές και σούταρε τρεις βολές, οπότε ο ισχυρισμός του κόουτς δεν ευσταθεί».

Κώστας Φλεβαράκης: «Για μία ακόμη φορά, είμαστε στην ίδια θέση, να έχει γίνει ένα καλό παιχνίδι, αλλά να μην έχουμε νικήσει. Συνεχίζουμε να παλεύουμε. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό, αλλά στο δεύτερο μπήκαμε όπως έπρεπε και ήμασταν πάλι μία κατοχή από τη νίκη. Υπάρχουν παιδιά, από τα οποία δεν μπορείς να έχεις παράπονο. Έχουμε έναν ξένο, τον Μπάξτερ, και άλλους δύο βοηθητικούς, τον Τόντιτς και τον Ουέμπ. Θα πρέπει κάποια στιγμή η αντιμετώπιση των διαιτητών προς τα νέα παιδιά να είναι καλύτερη, ώστε να μπορούμε και εμείς να τα χρησιμοποιούμε.

Η νίκη του Περιστερίου σαφώς και ήταν δίκαιη. Έρχονται ματς-"φωτιά". Κοιτάμε το ματς με τον Κολοσσό. Την Πέμπτη περιμένουμε να έρθει ένα νέο παιδί να μας δώσει ώθηση στη ρακέτα. Χρειάζεται βοήθεια και από τα υπάρχοντα παιδιά. Έρχεται αύριο ένας Αμερικάνος ψηλός. Ελπίζουμε να μας βοηθήσει. Οι άνθρωποι της διοίκησης κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης