Τένις

Άνετα ο Φέντερερ

Στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Open δίχως πολύ ιδρώτα προκρίθηκε ο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Ελβετός τενίστας, νούμερο «2» στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε 3-1 σετ, 6,3- 3-6, 6-3 και 6-2, του Ισπανού Τόμι Ρομπρέδο (Νο 52). Αντίπαλός του στους «8» θα είναι ο Ελβετός Στάνισλας Βαβρίνκα (Νο 19), που έκανε την έκπληξη απέναντι στον Αμερικανό Άντι Ρόντικ (Νο 8) και προκρίθηκε με 3-0 σετ, 6-3, 6-4 και 6-4.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 3) έφτασε εύκολα στην οκτάδα. Ο Σέρβος επιβλήθηκε 3-0 σετ, 6-3, 6-4 και 6-0 σε 102 λεπτά του Ισπανού Νίκολας Αλμάγκρο (Νο 14) και θα αναμετρηθεί με τον Τόμας Μπέρντιχ. Ο Τσέχος (Νο 6) είχε απρόσμενα εύκολο έργο απέναντι στον Ισπανό Φερνάντο Βερντάσκο (Νο 9) τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ, 6-4, 6-2 και 6-3 σε περίπου δύο ώρες.

Τη Δευτέρα διεξάγονται για τη φάση των «16» οι αγώνες Ράφα Ναδάλ (Ισπανία, Νο 1)-Μάριν Τσίλιτς (Κροατία, Νο 15) με το νικητή να συναντά αυτόν του ζευγαριού Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία, Νο 7)-Μίλος Ράονιτς (Καναδάς, Νο 152), καθώς και η αναμέτρηση Ρόμπιν Σόντερλινγκ (Σουηδία, Νο 4)-Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ (Ουκρανία, Νο 46), με το νικητή να συναντά στα προημιτελικά αυτόν του ζευγαριού Άντι Μάρεϊ (Μεγάλη Βρετανία, Νο 5)-Γιούργκεν Μέλτσερ (Αυστρία, Νο 11).