Θαλάσσια Σπορ

And the winner is…

Η καρό σημαία έπεσε για το φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα personal water craft 2010. Ένα ακόμη ραντεβού και τελευταίο του πρωταθλήματος για φέτος έδωσαν η ελληνική λέσχη ταχυπλοΐας και οι λάτρεις του μηχανοκίνητου αθλήματος στο Κάλαμο Αττικής στη παραλία «Αγκώνα» όπου διοργανώθηκε ο 9ος πανελλήνιος αγώνας πρωταθλήματος jet ski.

Σάββατο 18/9 με την εκκίνηση της πρώτης κατηγορίας Stock να γίνεται στις 530μμ και το πέσιμο της πρώτης πράσινης σημαίας από τον αλυτάρχη Μπόγδανο Σπύρο, η αντίστροφη μέτρηση για την τελική κατάταξη και ανακοίνωση των πρωταθλητών ξεκίνησε…
Στην πρώτη κατηγορία Stock το προβάδισμα για ακόμη μια φορά είχε ο Βασιλειάδης Χρήστος καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, μια λανθασμένη όμως εκτίμηση δυο μπαλόνες πριν το τέλος τον άφησε πίσω τερματίζοντας δεύτερος. Πρώτος τερμάτισε ο Πολίτης Παντελής αφού το λάθος του Ξένου Διονύση να περάσει έξω από τις «πόρτες» του στοίχισε την πρώτη θέση και έτσι με ένα γύρο ποινή τερμάτισε τρίτος.

Στην κατηγορία Novice όλα καθορίστηκαν από τους πρώτους γύρους του αγώνα αφού ο Γιώργος Φουντάς απ’ ότι φαίνεται του αρέσει πολύ να δείχνει την διαδρομή της πίστας με τα απόνερα του saedoo “18” στους αντιπάλους του.

Για ακόμη μια φορά ο Γιώργος Φουντάς τερμάτισε πρώτος, δεύτερος προσπερνώντας λίγο πριν το τέλος τον Κουκουσά Αποστόλη που φάνηκε να χάνει τις δυνάμεις του τερματίζοντας τρίτος τερμάτισε ο Λυγνός Λευτέρης.

Τα δόντια του έδειξε στους υπόλοιπους αναβάτες των jet ο Ζαγοριανάκος Δημήτρης αφού μέχρι τα μισά του αγώνα ήταν πρώτος. Η μάχη όμως των Beginners δεν τελείωσε εκεί. Το λάθος του Ζαγοριανάκου να περάσει πάνω από την μπαλόνα της πιο κρίσιμης στροφής, εκεί όπου στην ευθεία της ενώνονται τα slalom ωφέλησε τον Μαρκεσίνη Ιάκωβο και Χατζιωαννίδη Νίκο -που τερμάτισαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα- να τον προσπεράσουν με αποτέλεσμα να τερματίσει τρίτος. Πτώσεις είχαν οι αναβάτες με αριθμούς 44 και 66 χωρίς όμως να επηρεάσουν την τελική κατάταξη της ημέρας.

Ύστερα από είκοσι χρόνια εμπειρίας και πάθους για το Free Style ο Γατσούλας Αντώνης ή αλλιώς «γάτος» για τους συναθλητές του κατέπληξε και πάλι τους λουόμενος με την δεξιοτεχνία του και τα κόλπα του.

Ο ήλιος έδυε και η δυσκολία του αγώνα μεγαλύτερη, η κατηγορία Open όμως δεν δίστασε έριξε τα μηχανάκια στο νερό και με την έγκριση του Λιμενικού και την παρουσία της Επίλεκτης ομάδας Πειραιά αγωνίστηκε… Το απρόοπτο του αγώνα να κοπεί μια μπαλόνα και να απομακρύνεται από τη πίστα κάτι που ορισμένοι αθλητές δεν αντιλήφθηκαν αμέσως με αποτέλεσμα να κάνουν παρά πάνω μίλια, έκανε τους λουόμενους να παρακολουθούν την εξέλιξη του αγώνα με περισσότερο ενδιαφέρον. Πρώτος τερμάτισε ο Βασιλειάδης Χρήστος,δεύτερος ο Μαλαματίνης Κων/νος και τρίτος ο Πολίτης Παντελής.