Θαλάσσια Σπορ

Κρύο, καιρός για jet ski!

Ο μήνας Οκτώβριος ο υδράργυρος στους 180C και οι αθλητές του personal water craft δε θέλουν να πιστέψουν ότι το καλοκαίρι τελείωσε και η θερμοκρασία έπεσε. Η αγάπη τους για το άθλημα τους έφερε και πάλι σε αλμύρα νερά. Η ελληνική λέσχη ταχυπλοΐας στις 9 και 10 Οκτωβρίου, Σάββατο και Κυριακή, στις 17:00 και 12:30 αντίστοιχα οργάνωσε και ολοκλήρωσε με επιτυχία στο Ν. Πέραμο Αττικής στο Μ. Πεύκο τα δυο από τα τρία σκέλη κυπέλλου jet ski 2010.

Αρκετές απώλειες μέτρησαν τα διοικητικά μέλη την πρώτη μέρα των αγώνων (9-10-10) χωρίς να πτοήσει όμως τους πιο τολμηρούς οδηγούς που κατέφθασαν στο χώρο της διοργάνωσης από νωρίς το πρωί. Οι κατηγορίες ενσωματώθηκαν λόγω κυπέλλου και η έναρξη των αγώνων έγινε με την Novice και Stock μαζί.

Την πρώτη θέση είχε από την αρχή του αγώνα μέχρι και το τέλος ο Πολίτης Παντελής. Δεύτερος τους γύρος του αγώνα τελείωσε ο Λυγνός Λευτέρης. Άτυχος στάθηκε ο Κούκουσας Αποστόλης που εγκατέλειψε λόγω βλάβης του σκάφους του ενώ βρισκόταν σταθερά τρίτος μέχρι τα μισά του αγώνα. Η πτώση του προέδρου της λέσχης, Ξένου Διονύση στη αρχή του αγώνα, είχε ως συνέπεια ένα ελαφρύ χτύπημα στα πλεύρα. Ανεξαρτήτως από την τρίτη θέση που τερμάτισε οι ποινές κατά την διάρκεια του αγώνα ήταν αρκετές με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός συναγωνισμού και την θέση του να πάρει ο Παπαδόπουλος Σωτήρης που τερμάτισε τέταρτος.

Νίκη εντός έδρας, είχε ο Μαρκεσίνης Ιάκωβος στη κατηγορία Beginners όπου κατάγεται από το N. Πέραμο Αττικής. Δεύτερος τερμάτισε ο Στάθης Χρήστος (συμμετοχή από την Αίγινα) και τρίτος αφήνοντας πίσω του τον Χατζηιωαννίδη Νίκο που έδειχνε να δίνει μάχη για μια καλή θέση στον αγώνα τερμάτισε ο Φούκας Νίκος.

Η κατηγορία Open, έκλεισε την πρώτη μέρα των αγώνων, με τον Μαλαματίνη Κωνσταντίνο που υστέρα από αρκετούς αγώνες του πρωταθλήματος κατάφερε να ρυθμίσει το μηχανάκι του και να τρέξει στο κύπελλο με αυτό τερματίζοντας πρώτος. Δεύτερος ο Πολίτης Παντελής και τρίτος ο Λυγνός Λευτέρης.

Μήπως τα jet δεν είναι ανθεκτικά στο κρύο; Πολλές βλάβες είχε η δεύτερη μέρα του κυπέλλου (10-10-10) που η θερμοκρασία έφτασε 150C και οι άνεμοι τα 5 μποφόρ. Τυχαίο; Δε νομίζω!!!

Η έναρξη έγινε και πάλι με τις κατηγορίες Stock και Novice μαζί. Πρώτος τερμάτισε ο Πολίτης Παντελής ,δεύτερος ο Παπαθεοδώρου Βαγγέλης και τρίτος ο Λεμπέσης Γιάννης. Κακή θέση είχε ο Λυγνός Λευτέρης αφού το μηχανάκι λόγω τεχνικού προβλήματος ήταν ο δυσκολότερος του αντίπαλος.

Επίσης, με κομμένη την ανάσα έμειναν οι θεατές όταν το μηχανάκι του Αποστόλη Κουκουσά στην αρχή κιόλας του αγώνα άρχισε να βγάζει καπνούς και να τον εγκαταλείπει.

Στους Begginners, ακόμη μια απώλεια μέτρησε η γραμματεία, αυτή του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Η τελική κατάταξη της κατηγορίας είναι ως εξής Μαρκεσίνης Ιάκωβος, Χατζιωαννίδης Νίκος και Σταματάκης Σταθής.

Στην τελευταία κατηγορία Open το αποτέλεσμα δεν ήταν και τόσο αναμενώμενο αφού το μηχανάκι του Μαλαματίνη Κωνσταντίνου δεν τον βοήθησε να δώσουν μαζί την μάχη για την πρωτιά με αποτέλεσμα να βγει δεύτερος και την καρό σημαία να πάρει ο Πολίτης Παντελής. Στο μικρότερο βάθρο ανέβηκε ο Παπαθεοδώρου Βαγγέλης.

Λίγο πριν τη βροχή, το τέλος δεν θα ήταν άλλο από τη βράβευση και απονομή των αθλητών με την έναρξη να γίνεται από τον εκπρόσωπο της Επίλεκτης Ομάδας Πειραιά.