Ιταλία

Πρόκριση στα πέναλτι για την Ίντερ

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Ίντερ, επικρατώντας 5-4 στα πέναλτι της Νάπολι στο «Σαν Πάολο». «Μοιραίος» ο Λαβέτσι που αστόχησε από την άσπρη βούλα για τους «παρτενοπέι», οι οποίοι όμως δικαίως τα... έχουν με την τύχη τους καθώς στο μεγαλύτερο μέρους του 90λεπτου αλλά και ολόκληρο τον έξτρα χρόνο της παράτασης, είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή των «νερατζούρι» χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς τόσο η Ίντερ όσο και η Νάπολι είχαν ως πρώτο στόχο να μην δεχτούν γκολ νωρίς. Οι «νερατζούρι» έφτασαν μία ανάσα από το ανοίξουν το σκορ στο πρώτο μέρος αλλά ο Καμπιάσο σημάδεψε εξ επαφής το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Λεονάρντο στο ματς.

Από την άλλη, η Νάπολι όσο περνούσε ο χρόνος, θύμιζε με μόνιμο... θαμώνα στην περιοχή των αντιπάλων της. Η μεγαλύτερη στιγμή της ήταν στο 84ο λεπτό, όταν ο Χάμσικ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Καστελάτσι και στην συνέχεια ο Χάμσικ και πάλι έπιασε την κεφαλιά για να απομακρύνει πάνω στην γραμμή ο Ρανόκια. Το 0-0 έμεινε σε ολόκληρο το 90λεπτο αλλά και την παράταση και η πρόκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Λαβέτσι ήταν μοιραίος για τη Νάπολι, καθώς αστόχησε από την άσπρη βούλα, σε αντίθεση με τους παίκτες των «νερατζούρι» που σημάδεψαν σωστά και στις πέντε εκτελέσεις, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Μιλάνου που στην τετράδα θα συναντήσει αυτόν που θα περάσει από το ζευγάρι Γιουβέντους-Ρόμα.

Συνθέσεις:

Νάπολι:Ντε Σανκτίς, Καμπανιάρο, Καναβάρο, Αρόνικα, Μάτζιο, Παζιέντσα (97΄Γιέμπντα), Γκαργκάνο, Ντοσένα (70΄Ζουνίνγκα), Χάμσικ, Λαβέτσι, Καβάνι

Ίντερ: Καστελάτσι, Μαικόν, Ρανόκια, Κόρδοβα (83΄Λούσιο), Κίβου, Μότα, Ζανέτι, Καμπιάσο, Στάνκοβιτς (63΄Μαρίγκα), Πάντεφ, Ετό