Τον… Κομμάτιασε

Με τον Νέστορα Κόμματο να βρίσκεται σε πολύ καλή ημέρα, το Μαρούσι επικράτησε του Ίκαρου Καλλιθέας στο κλειστό της Γλυφάδας με 81-77, για τη 16η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Βήμα-βήμα προχωρούσαν στο σκορ οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του ματς, ωστόσο οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανρή έκαμψαν την αντίσταση των νεοφώτιστων στην τελευταία περίοδο και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Κολοσσό την περασμένη εβδομάδα.

Μπάγκαριτς και Γκαγκαλούδης ξεχώρισαν ακόμα για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους οι Τόμπσον και Καράμπουλας.

Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ με το Μαρούσι να δείχνει έτοιμο «πάρει το αίμα του πίσω» για την ήττα του πρώτου γύρο και τον Ίκαρο να επιθυμεί να επαναλάβει τον θρίαμβο της τρίτης αγωνιστικής στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Εναλλαγή στο σκορ υπήρχε στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, ωστόσο τα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν τη δυνατότητα στους παίκτες του Λυκογιάννη να τρέξουν σερί 7-0 και να κάνουν το 23-19. Με εύστοχο δίποντο του ο Κλεμέντε μείωσε σε 23-21, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Φτωχότερη επιθετικά για αμφότερες τις ομάδες η δεύτερη περίοδος. Ένα κακό δίλεπτο επέτρεψε στον Ίκαρο να φτάσει στο +5 (32-27), όμως η απάντηση από τους Κόμματο και Κογιαντίνοβιτς ήταν άμεση φέρνοντας το ματς στο ίσα (32-32). Με σκορ ισόπαλο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με δύο εύστοχες βολές του αρχηγού του Αμαρουσίου, Γιάννη Γκαγκαλούδη (38-38).

Ούτε οι γηπεδούχοι, ούτε οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πάρουν κάποια διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή χάρις σε δύο συνεχόμενα καρφώματα του Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς πήραν μικρό προβάδισμα 44-48, με τους νεοφώτιστους να δίνουν… γρήγορα απάντηση και να τους φτάνουν στο 50-50. Όμως ακόμα ένα τρίποντο του Νέστορα Κόμματου έφερε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους με την ολοκλήρωση των 30’ (54-57).

Με τον Χαριτόπουλο να ξεκινά δυνατά στα τελευταία δέκα λεπτά το Μαρούσι έκανε το 58-65, ενώ με τρίποντο του ο Γκαγκαλούδης έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στο σύλλογο των βορείων προαστίων (70-78). Ροκάνισαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα (77-80) με τον Καράμπουλα όμως δεν κατάφεραν να «κλέψουν» τη νίκη. Η εύστοχη βολή του Χουέρτας διαμόρφωσε το τελικό 77-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-38, 54-57, 77-81

Ίκαρος Καλλιθέας (Άρης Λυκογιάννης): Χάρις 6, Αγαδάκος 4, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 16 (2), Πολυτάρχου 4, Τόμπσον 24 (13 ριμπάουντ), Καλαμπόκης 1, ΜακΑλάρνι 14 (2), Κερασοβίτης, Κατούφας 2, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 2

Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής ): Νοέας 3, Μπάγκαριτς 13 (9 ριμπάουντ), Ακεψιμαΐδης, Χουέρτας 5, Χαριτόπουλος 15 (1), Γκαγκαλούδης 14 (2), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 2, Κογιαντίνοβιτς 8, Σιαμανδούρας, Κόμματος 21 (6), Τσόντζος.

Γήπεδο: ΕΑΚ Γλυφάδας

Διαιτητές: Τανατζής, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης