Αγγλία

Ανεπανάληπτο κάζο για Άρσεναλ

Αυτό που έπαθε η Άρσεναλ δεν έχει προηγούμενο! Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κατάφερε να προηγηθεί στο 26΄ με 4-0 αλλά η Νιούκαστλ έφερε τα πάνω κάτω και το ματς στα ίσια (4-4), στο 87’. Ποτέ ξανά στην ιστορία τους, οι «κανονιέρηδες» δεν έχουν αποτύχει να κερδίσουν ματς στο οποίο έχουν αέρα τεσσάρων γκολ. Το απίστευτο κάζο της ομάδας του Λονδίνου επισκίασε ακόμα και τα 38 γκολ που σημειώθηκαν σε μόλις επτά αγώνες της 26ης αγωνιστικής.

Αναμφισβήτητα, όταν μπαίνουν τόσα γκολ σε μία αγωνιστική, σίγουρα κερδισμένοι είναι οι φίλοι του ποδοσφαίρου. Τι να πρωτογράψουμε εκτός της αυτοκτονίας της Άρσεναλ; Για το καρέ τερμάτων του Σαχά στο ματς της Έβερτον με την Μπλάκπουλ (5-3); Για την επιβλητική νίκη της Μάντσεστερ Σίτι με προσωπικό σόου του Τέβες (3-0 με χατ τρικ του Αργεντινού); Για το τρίποντο που πήρε η Τότεναμ στα χασομέρια της αναμέτρησης με γκολ του Κράνιτσαρ;

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Αυτό που έγινε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» ήταν μια απίστευτη ποδοσφαιρική παράσταση. Καλά καλά, το παιχνίδι δεν είχε αρχίσει, και ο Γουόλκοτ έκανε το 0-1 στο πρώτο λεπτό. Ο Τζουρού έκανε το 0-2 στο τρίτο χωρίς καν να το καταλάβει η Νιουκάστλ και το διαβολικό πρώτο δεκάλεπτο των «κανονιέρηδων» έκλεισε με γκολ του Φαν Πέρσι στο 10’.

Οι «καρακάξες» απλώς παρακολουθούσαν την εξέλιξη του αγώνα και κάπως έτσι ο Φαν Πέρσι έκανε το 0-4 στο 26’, βάζοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Κάπου εκεί έληξε το ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος όμως ήταν μια άλλη ιστορία. Ειδικά από το 50΄και μετά όταν και ο Ντιαμπί αποβλήθηκε, η Νιουκάστλ ανέβασε την απόδοση της. Μείωσε στο 69’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (τραβήγμένη απόφαση) ο Μπάρτον, έγινε το 2-4 με τον Λέον Μπεστ στο 75’ και στο 83’ έγινε ο αγώνας ροντέο. Ο Μπάρτον έκανε το 3-4 πάλι με πέναλτι και όλοι ανέμεναν την ισοφάριση για να αρχίσουν το δούλεμα στον Αρσέν Βενγκέρ. Και δεν το γλίτωσε. Το τέρμα του Τιοτέ ξεκίνησε το «γλέντι» και ο Αλσατός αποχώρησε με σκυμμένο το κεφάλι.

Ματς με πολλές ανατροπές και συγκινήσεις ήταν κι αυτό της Έβερτον με την Μπλάκπουλ. Τα «ζαχαρωτά» ξεκίνησαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Σαχά στο 20’ αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Μπαπτίστ στο 37’. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σαχά σημείωσε το δεύτερο τέρμα και έβαλε πάλι μπροστά την Έβερτον αλλά η Μπλάκπουλ μέσα σε δύο λεπτά έκανε την ανατροπή με τους Πάντσιον και Άνταμ. Ο Γάλλος επιθετικός όμως είχε «αγριέψει», σκόραρε ακόμη δύο φορές και με την συμβολή του Μπέκφορντ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Η Μάντσεστερ Σίτι πλησίασε στην βαθμολογία την Άρσεναλ αφού νίκησε εύκολα την Γουέστ Μπρομ. Με τρία γκολ του Τέβες, ο οποίος είχε και τα γενέθλια του και τα γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο, οι «πολίτες» δεν χρειάστηκαν να ιδρώσουν για να πάρουν το τρίποντο.

Η Τότεναμ χάρη στο γκολ του Κράνιτσαρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Μπόλτον με 2-1.