Ελλάδα

ΛαχτΑΡΗσε, αλλά νίκησε

Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Άρη και Ηλυσιακού, με τους Θεσσαλονικείς τελικά να επικρατούν με σκορ 84-79, για τη 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «κίτρινοι» συντηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ωστόσο ο Καρύδας με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη, έφερε το ματς στον πόντο. Το παιχνίδι λόγω των άστοχων βολών από τους γηπεδούχους οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά εκεί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και τελικά πήραν το ροζ φύλλο.

Καλό ξεκίνημα για τον Ηλυσιακό στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όπου συντηρούσε το προβάδισμα, με το σκορ να είναι σε εκείνο το σημείο στο 4-8. Ωστόσο, από εκεί πέρα ο Άρης «αφυπνίστηκε» και με διαδοχικά καλάθια από τους Μπράουν και Χρυσικόπουλο κατάφερε να κάνει ένα σερί 14-0 (μέσα σε 4 λεπτά) και να πάει στο +10 (18-8). Οι φιλοξενούμενοι με κάποιες προσωπικές ενέργειες κυρίως από τον Ντόουσον «ψαλίδισαν» τη διαφορά, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 22-16 υπέρ των «κίτρινων».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με ένα επιμέρους σκορ 6-2 έφερε τη διαφορά και πάλι στο +10 (28-18), μέσα σε τρία λεπτά. Όμως, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη «έσφιξαν» την άμυνα τους και με σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσαν στους 6 πόντους (28-22), ακριβώς στα μισά του δεκάλεπτου. Στα επόμενα δύο λεπτά δεν άλλαξε τίποτα, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε πολλά άστοχα σουτ. Τελικά η ομάδα που κατάφερε να «σπάσει το ρόδι» ήταν οι Θεσσαλονικείς, όπου με ένα επιμέρους σκορ 9-2, στα τρία εναπομείναντα λεπτά, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με 13 πόντους (37-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του αγώνα με τους γηπεδούχους να συντηρούν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ο Τόμας κάνει το σκορ 48-34. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 να φέρουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (48-40). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 50-40, χάρη σε ένα καλάθι του Μπορόβνιακ.

Ακριβώς στα μισά του τέταρτου δεκάλεπτου η διαφορά ήταν στο +9 (60-51) υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, το τρίποντο του Καρύδα ένα λεπτό πριν τη λήξη έφερνε τη διαφορά στον πόντο (60-59),ενώ παράλληλα ολοκλήρωνε ένα σερί 8-0 για την ομάδα των Ιλισίων. Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι πήγε στη «ρωσική ρουλέτα» των βολών. Εκεί, χάρη στην αστοχία των «κίτρινων του Βορρά», το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ της κανονικής διάρκειας να είναι 65-65. Ο νικητής της αναμέτρησης «ξεκαθάρισε» ένα λεπτό πριν το τέλος, καθώς μέχρι τότε το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο. Πιο συγκεκριμένα, το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν στο 69-70 υπέρ του Ηλυσιακού, αλλά ένα σερί 6-0 από τους γηπεδούχους έκανε το 75-69, «κλειδώνοντας» έτσι το ροζ φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και τελικά το ροζ φύλλο πήγε στον Άρη με σκορ 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-24, 50-40, 65-65 (κ.α.), 84-79

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 11(2), Ταπούτος 16, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέτας 8, Χαραμπίδης 15(1), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 8, Χρυσικόπουλος 5(1), Σλούκας 5(1), Μποχωρίδης, Τόμας 16.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 14(2), Γούεμπ, Κυρίτσης 18, Χατζής 5(1), Παπαντωνίου 1, Κουκουλάς 6, Τόντιτς, Κασελάκης 6, Μπάξτερ 13(1), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 14.

Γήπεδο: Αλεξάνδρειο

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος

Κομισάριος: Δροσόπουλος