Νίκη οκτάδας, ήττα… Α2

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για το 2011 πέτυχε το Περιστέρι που επικράτησε του Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 72-57, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη με αυτή του τη νίκη, βρέθηκε στην οκτάδα που οδηγεί στα play off της Α1. Από την άλλη ο «γηραιός» ψαλίδισε κι άλλο τις ελπίδες του για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία παραμένοντας τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα.

Η διαφορά 20 πόντων που πήρε ο σύλλογος των δυτικών προαστίων στη δεύτερη περίοδο του ήταν αρκετή για να «κλειδώσει» τη νίκη. Καταλυτικό ρόλο έπαιξε και η απόδοση του Βαγγέλη Μάντζαρη (κορυφαίος παίκτης του Περιστερίου στο ματς) στο τελευταίο δεκάλεπτο, που έβαλε stop στις προσπάθειες των παικτών του Κρις Χουγκάζ να «γυρίσουν» το παιχνίδι. Ο Κοπρίβιτσα ξεχώρισε για τους Θεσσαλονικείς.

Σε χαμηλό σκορ κινήθηκε η πρώτη περίοδος στο Ιβανώφειο. Το Περιστέρι είχε καλή αμυντική λειτουργία και παράλληλα πλουραλισμό στην επίθεση. Από την άλλη ο Ηρακλής μπόρεσε να πάρει πόντους μόνο τους από Λαμπρόπουλο και Κοπρίβιτσα με τον καθένα να πετυχαίνει από έξι. Τα περισσότερα λάθη στα οποία υπέπεσε ο «γηραιός» σε συνδυασμό με την μεγαλύτερη ευστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6,75, έφερε τους παίκτες του Πεδουλάκη μπροστά στο σκορ με 12-19.

Απογοητευτική εμφάνιση από τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Χρειάστηκαν περίπου επτά λεπτά για να σκοράρουν δεύτερη φορά μετά το 14-22 του Κοπρίβιτσα. Την ίδια ώρα το Περιστέρι εκμεταλλευόταν στο έπακρο το «δώρο» των «κυανόλευκων» τρέχοντας σερί 12-0 και φτάνοντας τη διαφορά στο +20 (14-34). Μόλις 1/10 σουτ από τα 6,75 για τους παίκτες του Κρις Χουγκάζ, οι οποίοι ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο είχαν επτά αναπάντητους πόντους μειώνοντας στους 13 και στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 21-34.

Ο Ηρακλής συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπρο. Μάλιστα, τα τρία λεπτά που χρειάστηκε ο σύλλογος των δυτικών προαστίων για να πετύχει καλάθι, του επέτρεψαν να κάνει σερί 8-0 και να μειώσει στους πέντε (29-34). Βλέποντας το μπλάκ αουτ της ομάδας του ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ το οποίο είχε αποτέλεσμα με τους Περιστεριώτες να ευστοχούν σε δύο τρίποντα και να παίρνουν και παλι διψήφιο προβάδισμα (29-40). Το πάλεψαν και μείωσαν οι «κυανόλευκοι» στο τέλος της περιόδου με το καλάθι του Κοπρίβιτσα να διαμορφώνει το 39-47.

Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ ακόμα και την τελευταία στιγμή προσπάθησαν να «γυρίσουν» το παιχνίδι ή έστω να μειώσουν όσο γινόταν τη διαφορά ωστόσο η εξαιρετική απόσοδη του Βαγγέλη Μάντζαρη στην τέταρτη περίοδο δεν τους το επέτρεψε. Ο νεαρός γκαρντ του Περιστερίου πέτυχε 13 από τους 21 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο και οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη εκτός έδρας νίκη -μετά το διπλό στη Νέα Σμύρνη στις 5 Δεκεμβρίου- με 57-72.

* Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του Ηρακλή που βρέθηκαν στην κερκίδες του Ιβανώφειου.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 21-34, 39-47, 57-72

Ηρακλής (Κρις Χουγκάζ): Πεταλωτής, Πάρκερ 6, Δεμερτζής 2, Αγγελακόπουλος 4 (10 ριμπάουντ), Ντρόμπνιακ 5, Πέτροβιτς, Κοπρίβιτσα 13 (1), Δέσπος, Κόλεμαν, Ηλιάδης 14 (3), Εϊτουταβίτσιους 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 21 (2), Γούντγουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 16 (6 ριμπάουντ), Α. Μάντζαρης 3 (1), Σκοτ 6 (2), Τσιάκος 7 (8 ριμπάουντ), Πέτρουλας 3 (1), Βρκιτς 2, Λιούμπι 6, Μαρίνος, Μότσνικ 6.

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Καλδίρης