Γαλλία

Να ' ναι καλά η Παρί

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, η Ρεν επιβλήθηκε εντός έδρας της Νις με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Έτσι, οι «κοκκινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν τη χθεσινή (12/2) λευκή ισοπαλία των Παριζιάνων κόντρα στη Λανς, μένοντας πλέον μόνοι τέταρτοι και με δύο βαθμούς περισσότερους.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 52ο λεπτό με γκολ του Μοντάνο, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Μπουκαρί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Βαλενσιέν νίκησε εντός έδρας την Μπρεστ με σκορ 3-0. Οι «Ατενιέν» χάρη σε δύο γκολ -μέσα σε οκτώ λεπτά- των Ντουκουρτιού (14’) και Μπίσεβατς (22’), πήραν σαφές προβάδισμα στο παιχνίδι και μετέτρεψαν τη συνέχεια σε τυπική διαδικασία. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Πουγιόλ στο 69ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αρλ-Αβινιό - Μονπελιέ 0-0

Μπορντό - Καέν 1-2
(49' Μοντέστ - 10' Καντιά Τραορέ, 89' Αμουμά)

Μονακό - Λοριάν 3-1
3' Λολό, 56' Μανγκανί, 94' Παρκ Τσου-Γιουνγκ - 22' Γκαμεϊρό)

Νανσί - Οσέρ 3-1
(9' Φερέ, 15' Κουβιγιέρ, 47' Γιουσούφ Χαντζί - 55' Γέλεν)

Παρί Σ.Ζ. - Λανς 0-0

Σοσό - Μαρσέιγ 1-2