Προβάδισμα παραμονής με... Καρύδ(ι)α

Ο Ηλυσιακός επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων της ΑΕΚ με 75-63 στο ντέρμπι παραμονής για τη 18η αγωνιστική της Α1 και απέκτησε προβάδισμα για τη σωτηρία. Κορυφαίος των γηπεδούχων, που έφτασαν τις πέντε νίκες, ο Σάκης Καρύδας με 14 πόντους και «χτυπήματα» σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, ξεχώρισε ο Κοχαντάρεβιτς για την ουραγό πλέον «Ένωση».

Ο αγώνας

Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, η πρώτη περίοδος ήταν ιδιαίτερα παραγωγική για τις δύο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ (7-7, 14-14). Η ΑΕΚ είχε ξεκάθαρη πρόθεση να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου είχε την υπεροχή (10 πόντοι από το ζωγραφιστό και 6 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ ο Ηλυσιακός στηριζόταν στις εμπνεύσεις των Μπάξτερ και Κουκουλά. Ένα ξέσπασμα του Ντικούδη έφερε την «Ένωση» μπροστά με πέντε πόντους (15-20), όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο χάρη σε τρίποντο του Καρύδα με τη λήξη της πρώτης περιόδου (20-21) και στο ξεκίνημα της δεύτερης ξέφυγαν με 27-22 με πέντε πόντους του Χατζή απέναντι στην παλιά του ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι με τρία προσωπικά καλάθια του Κοχαντάρεβιτς, που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους, πλησίασαν σε απόσταση βολής (29-28) και ο Ηλυσιακός πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα, 36-34.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου με τον Καρύδα να οργανώνει και να σκοράρει για τον Ηλυσιακό και την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις σταθερά μέσα από τη ρακέτα. Τα τρία φάουλ που συμπλήρωσαν Ντικούδης και Κοχαντάρεβιτς και η απόσυρσή τους στον πάγκο έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μετατρέψουν το 42-42 σε 52-44, τη στιγμή που η «Ένωση» αδυνατούσε να πάρει πόντους από την περιφέρεια (1/10 τρίποντα).

Ο Ηλυσιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (56-46), αλλά η ΑΕΚ με δύο τρίποντα από Μπόιντ και Ντικούδη, καθώς κι ένα φόλοου του Κοχαντάρεβιτς μείωσε στους τέσσερις (58-54), ενώ με μία «βόμβα» του Νικολαΐδη έφτασε στο -3 (60-57). Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Άγγελος Κορωνιός έχασε με πέντε φάουλ τον Κοχαντάρεβιτς (23π., 9 ριμπ.) και παράλληλα την πιο αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα. Ο Ηλυσιακός ξέφυγε με 68-61 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και ο Καρύδας με τρίποντο στα 50’’ έδωσε τη χαριστική βολή στην ΑΕΚ (71-62).

Το τελικό 75-63 έδωσε προβάδισμα παραμονής στον Ηλυσιακό και άφησε την ΑΕΚ με μοναδικό... κέρδος το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας χάρη στο +23 του πρώτου αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-21, 36-34, 54-46, 75-63.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (5 ασίστ), Γουέμπ 3, Κυρίτσης 12 (6 ριμπ.), Χατζής 7, Παπαντωνίου 2, Κουκουλάς 9, Τόντιτς 11 (7 ριμπ.), Κασελάκης, Μπάξτερ 11 (7 ριμπ.), Γαλιώτος, Ντόσον 6 (7 ριμπ.).

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 6, Κοχαντάρεβιτς 23 (9 ριμπ.), Νικολαΐδης 11 (5 ριμπ.), Παπανικολάου, Χαρτ 5, Ντικούδης 12 (9 ριμπ.), Δορκοφίκης 1, Καλλινικίδης 2 (5 ριμπ.), Μάντιτς, Μπόιντ 3.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοΐδης, Μπήτης