Δεν του έκανε τη Χάρι(ς)

Σημαντικό βήμα για την παραμονή έκανε ο Πανελλήνιος, που επικράτησε στο «Χαλκιοπούλειο» του Ίκαρου Καλλιθέας με σκορ 95-75, για τη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «ολυμπιονίκες» δεν πιέστηκαν σχεδόν καθόλου κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης από τους νεοφώτιστους, με αποτέλεσμα να φτάσουν με σχετική άνεση στο ροζ φύλλο. Για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου τέσσερις παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χάρις από την άλλη να προσπαθεί μόνος του.

Το ματς:

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της, με τον Πανελλήνιο, όμως να είναι αυτός που βρισκόταν σε θέση οδηγού στο σκορ. Στα μισά του δεκαλέπτου, οι «ολυμπιονίκες» προηγούταν με 7-4, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου πήγαν τη διαφορά στο +10 (20-10). Ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 22-12, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 6-2 οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος με ένα επιμέρους σκορ 7-1 έφερε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (31-19). Ένα καλάθι του Τόμπσον έκανε το 31-21, ωστόσο με ένα σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (37-21). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν ήταν σε θέση να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συντηρούν τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο να κλείσει στο 50-38. Πολύ καλοί για τον Πανελλήνιο μέχρι εκείνο το σημείο ήταν οι Παπαμακάριος και Φράνσις, με 13 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανελλήνιος μπήκε με «όρεξη» να αυξήσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Αυτό το κατάφερε περίπου στα μισά της περιόδου με το σκορ να είναι στο 59-43. Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, με δίποντο του Όστοϊτς έφτασαν το παιχνίδι στους 20 (68-48). Το δεκάλεπτο τελειώνει με το σκορ να είναι στο 74-55 και με βάση την εικόνα, δεν φάνηκε ότι οι νεοφώτιστοι ήταν σε θέση να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχα. Ο πρώτος πόντος σημειώθηκε με μία βολή του Σμιθ που έκανε το 75-55, δύο λεπτά μετά την έναρξη. Πέντε λεπτά πριν λήξη το ματς, το σκορ ήταν στο 80-59, με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να κάνουν ένα σερί 7-0 και φέρνουν τη διαφορά ύστερα από πολύ ώρα κάτω από τους 20 (80-66). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με διαδοχικούς πόντους από Μπέιλι και Καλαϊτζή έκαναν το 85-66, ενώ απέμεναν τρία λεπτά για τη λήξη. Από τη στιγμή που ο Χάρις δεν είχε άξιους συμπαραστάτες στους 25 πόντους που σημείωσε, οι «ολυμπιονίκες» έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση με το τελικό 95-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-38, 74-55, 95-75

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3(1), Παπαμακάριος 13(3), Μπέιλι 18(2), Καλαϊτζής 6, Κράμπενχοφτ 3(1), Σμιθ 19(2), Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Σκεπάνοβιτς 5, Φράνσις 21, Όστοϊτς 5, Τσαϊρέλης.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Χάρις 25, Αγαδάκος 6(1), Φαλέκας 1, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 5(1), Τόμπσον 10, Καλαμπόκης 8, Τζιγκάνοβιτς 3, ΜακΑλάρνι 5(1), Κερασοβίτης 1, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 7(1).

Γήπεδο: ΔΑΚ Λαμίας

Διαιτητές: Τανατζής, Παπαπέτρου, Δεσλής

Κομισάριος: Μιναρετζόπουλος