Ιταλία

''Ανάσα'' για Κατάνια και Σιμεόνε

Δεύτερο σερί… τρίποντο εντός έδρας για την Κατάνια! Νίκησε 2-1 την Τζένοα και μάλιστα, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 από το πρώτο ημίχρονο μέσα σε πέντε λεπτά.

Η νίκη αυτή δίνει μια μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» στην Κατάνια η οποία απομακρύνεται από τον πάτο της βαθμολογίας, αλλά και για τον τεχνικό της, Ντιέγκο Σιμεόνε , ο οποίος είχε δεχθεί σκληρή κριτική για τις εμφανίσεις της ομάδας.

Ο Φλόρο Φλόρες άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στην Τζένοα, μέχρι το 50ο λεπτό…

Τότε, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν την αντεπίθεσή τους και μέσα σε πέντε λεπτά πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Στο 51ο λεπτό ο Λόπες ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 56ο λεπτό ο Μπεργκέσιο έδωσε προβάδισμα και την νίκη.

Στο 67ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κρισκίτο για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 75’ ο Αουγκούστιν πήρε κι αυτός το δρόμο για τα αποδυτήρια.