ΑΕΛ-ΠΑΟ 2-0 (Τελικό)

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, του Πανκράτ (22') και του Τσιμπάμπα (27'), η Λάρισα επικράτησε δίκαια του Παναθηναϊκού με 2-0 και διατηρεί ακόμα ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην Σουπερλίγκ. Δοκάρι είχαν οι «πράσινοι» στο 32' με τον Λέτο, ενώ δικαίως διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 9', για διώξιμο του Μελίσση με το χέρι. Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

«Φωτιά» έχει πάρει η ''AEL FC ARENA''!

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, του Πανκράτ (22') και του Τσιμπάμπα (27'), η Λάρισα επικράτησε δίκαια του Παναθηναϊκού με 2-0 και διατηρεί ακόμα ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στην Σουπερλίγκ.

Δοκάρι είχαν οι «πράσινοι» στο 32' με τον Λέτο, ενώ δικαίως διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 9', για διώξιμο του Μελίσση με το χέρι.

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr και τον Nova ΣΠΟΡ FM 94.6 την εξέλιξη του αγώνα.

Τηλεοπτική μετάδοση από το Novasports 2.

93' Λήξη της αναμέτρησης.

93' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Κλέιτον να βρίσκει χώρο στην περιοχή, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους «βυσσινί». Έξω ο Μετίν, μέσα ο Κούλιτς.

87' Εκτέλεση φάουλ του Μετίν, ο Τζόρβας διώχνει με γροθιές.

84' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μπλάζεκ αντικαθιστά τον Κουζέν.

77' Σέντρα του Λέτο, ο Πετρόπουλος πιάνει την κεφαλιά, χωρίς, όμως, να βρει στόχο.

76' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Κλέιτον μέσα, στη θέση του Καραγκούνη.

74' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Πανκράτ, ο Ιμπραϊμ Ταλ.

57' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, έξω ο Γκοβού, στη θέση του ο Πετρόπουλος.

- Όπως φάνηκε, πάντως, από το ριπλέι ο Τσιμπάμπα, που έβγαινε μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα, ήταν στην ίδια ευθεία με τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού. Πολύ δύσκολη φάση, όμως.

56' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμπάμπα γιατί συνέχισε σε μία φάση που ήταν οφσάιντ.

55' Οι «πράσινοι» έχουν τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, ωστόσο ο ρυθμός είναι αργός. Τίποτα το ιδιαίτερο.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

45'+2' Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε.

44' Κίτρινη κάρτα στον Βενετίδη για μαρκάρισμα στον Λέτο.

43' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Γκοβού θα κάνει δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και πάλι ο Αμπάρης θα πέσει και θα διώξει.

42' Μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους»! Ωραία μπαλιά του Καραγκούνη στον Σισέ, ο Γάλλος, μόνος του απέναντι από τον Αμπάρη, θα σουτάρει δυνατά, εξαιρετική απόκρουση του γκολκίπερ της ΑΕΛ.

40' Πρώτη αλλαγή για τον Ζεσουάλδο Φερέιρα. Στη θέση του απογοητευτικού Σωτήρη Νίνη πέρασε ο Μαρίνος.

38' Κίτρινη κάρτα στον Νταμπίζα για σκληρό μαρκάρισμα στον Νίνη.

32' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Αμπάρης, όμως, αιφνιδιάστηκε, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στο αριστερό του δοκάρι!

29' Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Λέτο έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αμπάρη, άουτ.

27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Απίστευτη γκάφα του Βύντρα! Ο αμυντικός του Παναθηναϊκού θα δώσει… πάσα στον Τσιμπάμπα, ο οποίος, ανενόχλητος, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρμα της ομάδας του (2-0)!

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Στην πρώτη, καλή επιθετική τους προσπάθεια, οι γηπεδούχοι πετυχαίνουν γκολ με τον Πανκράτ! Ο Μετίν κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο, ο οποίος έκανε τις ντρίμπλες και με χαμηλό σουτ νίκησε τον Τζόρβα, για το 1-0!

21' Πρώτη… υποψία φάσης για την ΑΕΛ. Ο Βενετίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πανκράτ έκανε την προβολή, η μπάλα, όμως, πέρασε άουτ.

20' Έχουν αρχίσει και… πονάνε τα ματάκια μας!

9' Πέναλτι ζητάει ο Παναθηναϊκός! Εκτέλεση φάουλ από τον Λέτο, λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, ο Σαριέγκι πήδηξε ψηλά για να πάρει την κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσης έδιωξε, παίζοντας… βόλεϊ! Κακώς ο Παμπορίδης δεν έδωσε την εσχάτη των ποινών.

4' Πρώτη, μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ν' ανοίξει το σκορ! Εξαιρετική μπαλιά του Γκοβού στον Βύντρα, αυτός, τετ α τετ με τον Αμπάρη, από δεξιά, θα πιάσει ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Αρκετά δυνατό είναι το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα λεπτά…

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε! Στη σέντρα η Λάρισα.

ΑΕΛ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Βενετίδης, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Πανκράτ (74' Ταλ), Μετίν (88' Κούλιτς), Τσιμπάμπα, Κουζέν (84' Μπλάζεκ)

Στον πάγκο: Τσοντοφάλσκι, Ρέντζας, Κολοβέτσιος, Κανόμπιο

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (76' Κλέιτον), Νίνης (40' Μαρίνος), Λέτο, Γκοβού (57' Πετρόπουλος), Σισέ

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Σεϊταρίδης, Ιωαννίδης, Σιμάο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΒΟΗΘΟΙ: Καρσιώτης (Κορίνθου), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

ΓΗΠΕΔΟ: «AEL FC ARENA»

• Συνολικά, Λάρισα και Παναθηναϊκός έχουν συναντηθεί 25 φορές στο παρελθόν, στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, στη θεσσαλική πόλη.

• Η παράδοση… δεν παίζει μπάλα, ωστόσο, παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Οι «βυσσινί» έχουν έξι νίκες, οκτώ ματς έχουν λήξει ισόπαλα, ενώ οι «πράσινοι» μετρούν 11 «διπλά».

2009/10 0-3

• Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι και οι έξι νίκες των Θεσσαλών σημειώθηκαν με ένα γκολ διαφορά.

• Η ΑΕΛ έχει 23 χρόνια να επικρατήσει στην έδρα της του Παναθηναϊκού σε αγώνα πρωταθλήματος. Από τις 2 Οκτωβρίου 1988, με σκορ 2-1.

• Η πιο βαριά εντός έδρας ήττα της από το «τριφύλλι» καταγράφεται στις 25 Μαΐου 1975, με σκορ 5-1!

• Από 'κει και πέρα, το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες που έχει μείνει αξέχαστο, ήταν αυτό της 21ης Νοεμβρίου 1993, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τα γκολ να πέφτουν… βροχή (4-4)! Μέσα σ' ένα λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 (8' Τσουκάλης, 9' Προβίδας) για να ισοφαρίσουν οι «πράσινοι» σε ένα δίλεπτο (32' Σαραβάκος, 34' Βαζέχα). Σε 12 λεπτά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 4-2, άλλα δύο γκολ του Σαραβάκου (45' και 57') για ν' απαντήσουν μέσα σ' ένα λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι (62' Τσουκάλης, 63' Στόικα)!

• Στα συνολικά γκολ υπερτερεί ο Παναθηναϊκός, με 46-26.

• Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Τζιμπρίλ Σισέ, βλέπει βυσσινί και… αφηνιάζει! Απέναντι στην ομάδα του Κάμπου έχει μία από τις καλύτερες επιδόσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Έχοντας αντιμετωπίσει τρεις φορές την ΑΕΛ, δύο την περσινή περίοδο και μία φέτος, έχει βρει δίχτυα πέντε φορές! Δύο στο ΟΑΚΑ και δύο στο Αλκαζάρ, πέρυσι, ενώ, άλλο ένα γκολ πέτυχε φέτος, στο ματς του πρώτου γύρου, στο ΟΑΚΑ (1-1).

• Τα πέντε γκολ του Γάλλου σε τρία παιχνίδια με την ΑΕΛ είναι η καλύτερη επίδοσή του στην Ελλάδα. Ο Σισέ έχει πετύχει πέντε γκολ και επί της Καβάλας, του Πανιωνίου και του Εργοτέλη, αλλά έχοντας παίξει σε τέσσερις αγώνες.

• Μάλιστα, ο 29χρονος φορ θέλει ακόμα ένα γκολ για να φτάσει τα 50 με τους «πράσινους» σε όλες τις διοργανώσεις!

• Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα δεν επιφύλασσε εκπλήξεις στην αποστολή που αναχώρησε οδικώς για τη Λάρισα. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Μπουμσόνγκ, Χριστοδουλόπουλος και Καρνέζης, ο τιμωρημένος Κατσουράνης, αλλά και για ο Λουίς Γκαρσία, που θεωρείται ξένο σώμα.

• Μπορεί η διαφορά των δέκα βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να μοιάζει απίθανο να καλυφθεί στις έξι αγωνιστικές που απομένουν, αλλά οι «πράσινοι» θέλουν να εξαντλήσουν τις όποιες ελπίδες έχουν, αλλά και να μπουν στα play-offs με τη μεγαλύτερη δυνατή βαθμολογική «προίκα» έναντι των υπολοίπων ομάδων που θα λάβουν μέρος στο μίνι πρωτάθλημα, με έπαθλο το «εισιτήριο» για τα προκριματικά του Champions League.

• Στον αντίποδα, στην αποστολή της Λάρισας επέστρεψαν οι Νταμπίζας, Μπλάζεκ και Κανόμπιο, ενώ όπως αναμενόταν, ο Μοχάμεντ Αμπουμπακάρι έμεινε εκτός, αφού είναι τιμωρημένος.