Αστ. Τρίπολης-Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (Τελικό)

Όταν θέλει μπορεί! Ο Αστέρας Τρίπολης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, επικράτησε με σκορ 2-1 του Ολυμπιακό Βόλου χάρη σε ένα γκολ του Μπαρτολίνι στην... εκπνοή και απέδειξε πως η παραμονή στην Σούπερ Λίγκα δεν είναι άπιαστο όνειρο! Το φιλμ του αγώνα από το www.sport-fm.gr

Ο Μπαστία με σουτ μέσα από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αρκάδες στο 16’, ο Σολάκης -εκμεταλλευόμενος μια αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα- ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά στο 23’ και ο Μπαρτολίνι με τον ίδιο τρόπο στο φινάλε χάρισε μια νίκη - βάλσαμο στους γηπεδούχους

90+2': Λήξη του αγώνα.

89' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!: Μετά από σέντρα του Ουριμπάρι από αριστερά, ο Παπάζογλου πιάνει την πρώτη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο επερχόμενος Μπαρτολίνι -με νέα κεφαλιά- στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

87' Γύρισμα του Φραμνκού και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούεται στην κλειστή γωνία από τον Γιακούποβιτς.

84' Μετά από ατομική ενέργεια και γύρισμα του Αρσενίεβιτς από δεξιά, ο Φρανκού σουτάρει στην κίνηση, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

83' Ο Μπρέσκα φεύγει στην αντεπίθεση από αριστερά, συγκλίνει προς την περιοχή και πιάνει το σουτ, αλλά αυτό δεν είναι καλό και φεύγει ψηλά άουτ!

82' Ο Φρανκού βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Γιακούποβιτς "απογειώνεται" και αποκρούει σε κόρνερ!

80’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μπρέσκα πήρε τη θέση του Ακόστα.

77’ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Ροτζέριο.

73’ Ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ωραία ενέργεια του Φρανκού γυρίζει το σώμα του και σουτάρει, λίγο άουτ.

70’ Πιέζει ο Αστέρας Τρίπολης στα τελευταία λεπτά, αλλά το πρόβλημα στην τελική προσπάθεια είναι εμφανές.

68’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ζαραδούκας περνάει στην θέση του Νέμεθ.

67' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

65’ Κίτρινη κάρτα στον Ουριμπάρι, για σκληρό τάκλιν στον Σολάκη.

63’ Φάουλ για τον Αστέρα Τρίπολης, το εκτελεί ο Ουριμπάρι στην κεφαλιά ο Μπαρτολίνι, φεύγει πάνω από το τέρμα.

54’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Νέμεθ, ο Ούγγρος μοιράζει όμορφα δίπλα του στον Ούμπιντες, φεύγει αρκετά πλάγια η μπάλα δεν μπορεί να την αξιοποιήσει.

46’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Σανκαρέ περνάει στην θέση του Μπερτόλντι.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο,

Μετά το τέλος του αγώνα δείτε στο www.sport-fm.gr τα επίσημα στιγμιότυπα σε συνεργασία με την Nova.

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45’ Οι Αρκάδες φωνάζουν για χέρι μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Παπάζογλου.

35’ Κίτρινη κάρτα στον Μπερτόλντι.

34’ Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φρανκού περνάει στην θέση του Ουντότζι.

28’ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ρούμπιλ περνάει στην θέση του Αργυρόπουλου.

25’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου! Στην αντεπίθεση με τον Νέμεθ, γλιστράει και τον χάνει ο Αργυρόπουλος, ο Ούγγρος βγαίνει απέναντι από τον τέρμα αλλά νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Αναστασόπουλο. Αυτός δεν μπορεί να την μπλοκάρει σταθερά αλλά ο κίνδυνος απομακρύνεται.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΒΟΛΟΥ, 1-1! Φάση διαρκείας στην περιοχής, σέντρα του Ακόστα για τον ξεχασμένο στο δεύτερο δοκάρι Σολάκη και με κεφαλιά από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

16’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ, 1-0! Εξαιρετική συνεργασία Ροζέριο, Ουντότζι, ο δεύτερος κάνει άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα, την κατάλληλη στιγμή γυρίζει στην περιοχή στον Μπαστία, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γιακούποβιτς.

9’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Γέμισμα με στόχο τον Νέμεθ, αυτός στρώνει με το κεφάλι στον Σολάκη, ο οποίος σουτάρει με τη μία και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

8’ Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ενέργεια του Αργυρόπουλου από δεξιά, γυρίζει παράλληλα από δεξιά, κόβει σωτήρια ο Ντολεζάι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου.

* Στις εξέδρες και ο ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού Βόλου, Αχιλλέας Μπέος.

* Παρών στο γήπεδο οι ιδιοκτήτες του Αστέρας Τρίπολης, Γιάννης Καϋμενάκης και Δημήτρης Μπάκος.

Αστέρας Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Αργυρόπουλος (28' Ρούμπιλ), Λαδάκης, Μπαστία, Ουντότζι (34' Φρανκού), Ροζέριο, Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου.

Στον πάγκο έμειναν οι: Ντεγκρά, Φορτούνης, Αράς, Ορόθκο, Μαρσέλο.

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ρόκας, Ντολεζάι, Τομάς, Σέλεσι, Μπερτόλντι (46' Σανκαρέ), Ακόστα, Αλβαρες, Ουμπίντες, Νέμεθ (68' Ζαραδούκας), Σολάκης.

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρόκα, Γκότοβος, Ροντρίγκες, Ψυχογιός.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιά), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)
Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης

Καθένας με τον… πόνο του! Αντίπαλοι με τελείως διαφορετικές «σκοτούρες», αλλά ίδιο στόχο (το τρίποντο που θα τις ανακουφίσει) τρακάρουν στην Τρίπολη!

Εκεί όπου η δεύτερη μόλις νίκη του Αστέρα στο σπίτι του μοιάζει τουλάχιστον απαραίτητη για να συνεχίσει να αναπνέει.

Αλλά και εκεί όπου θα βρεθούν… μερικώς οι Βολιώτες -με το μυαλό να ταξιδεύει αναπόφευκτα και στον ημιτελικό της Τετάρτης με τον Ατρόμητο.

Στον πρώτο γύρο, Ολυμπιακός Βόλου και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 (53’ Μάρτιν - 32’ Ορόθκο).

Εκτός από τη μία οι τραυματίες Ματούσιακ, Καρέρα και ο τιμωρημένος Φυτανίδης, ενώ από την άλλη θα λείψουν οι Μόνχε και Καπετάνος.