Γ' Εθνική

Τον «κουζούλανε»

Η απόσταση που τους χωρίζει μπορεί να είναι μεγάλη, όμως ο ΑΟ Χανιά με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε τον Πλατανιά με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Footballl League 2 και τον ανάγκασε να μοιράζεται πλέον την κορυφή, με δυο συγκάτοικους. Η Παναχαϊκή είναι η μια που επικράτησε 1-0 της Κορίνθου στο ντέρμπι της Πελοποννήσου και η Ρόδος που έμεινε όρθια στα Μέγαρα με αντίπαλο τον Βύζαντα (1-1).

Την ευκαιρία να παραμείνει για μια ακόμη αγωνιστική μόνος του στην κορυφή έχασε ο Πλατανιάς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31΄με τον Κατσικοκέρη, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Με δυο «μπαλωθιές» στις καθυστερήσεις κάθε 45λέπτου(45΄+2΄ Τεπετός, 90΄+6΄ Δρακάκης) ο ΑΟ Χανιά πήρε το τρίποντο και έβαλε φωτιά στην κορυφή.

Στην κορυφή ανέβηκε η Παναχαϊκή που νίκησε εκτός έδρας την Κόρινθο με γκολ του Κυβελίδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μανίκας χρίστηκε σκόρερ για δεύτερη συνεχή αγωνιστική, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον Βύζαντα και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στην Ρόδο που την έφερε στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36΄ με τον Στρατάκη και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή.

Νίκη 2-1 πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης στην Κόρινθο και έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της ανόδου αφού βρίσκεται σε απόσταση τριών βαθμών από τον πρωτοπόρο Πλατανιά.

Πλατανιάς – Α.Ο. Χανιά 1-2
(31΄Κατσικοκέρης-45΄+2΄ Τεπετός, 90΄+6΄ Δρακάκης)

Ολυμπιακός Χερσόνησου – Πανηλειακός 0-1
(55΄ Σωτηρόπουλος)

Παναιγιάλειος - Απόλλων Σμύρνης 1-2
(18΄Σκαρτσίλας-30΄Καραδέμητρος, 70΄Βέρμπης)

Οι αγώνες Ασπρόπυργος - Κεραυνός Κερατέας και Αίας Σαλαμίνας-Αγία Παρασκευή δεν θα διεξαχθούν μετά την αποβολή του ΤΑΠ Κεραυνός Κερατέας και της ΠΑΕ Αγία Παρασκευή από το Πρωτάθλημα.