Live: Ατρόμητος-ΠΑΟΚ 2-2 (Τελικό)

Και οι δύο ήθελαν πολύ τη νίκη, καμία όμως δεν κατάφερε να πάρει το «τρίποντο». Ατρόμητος και ΠΑΟΚ έμειναν στο 2-2 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, με τους μεν Περιστεριώτες να εξακολουθούν να «φλερτάρουν» με την… Football League και τους δε Θεσσαλονικείς να μην έχουν σιγουρέψει τη συμμετοχή στα play-off. Το φιλμ του αγώνα από το sport-fm.gr

Ο Σφακιανάκης έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε την ανατροπή χάρη σε γκολ των Λίνο και Ελ Ζαρ. Ο Σφακιανάκης σκόραρε και πάλι στο φινάλε και έφερε το ματς στα ίσα. Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.

Το φιλμ του αγώνα από το sport-fm.gr

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90+4' Λήξη του αγώνα.

90+3' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Σαβίνι περνάει στην θέση του Ίβιτς.

90+1’ Ο Νάστος βλέπει την κίτρινη κάρτα.

89' Τέσσερα λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

88’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 2-2! Ο Σφακιανάκης με κεφαλιά από κοντά φέρνει το ματς στα ίσα για τους Περιστεριώτες.

87’ Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Σαμπού περνάει στην θέση του Μπρίτο.

84’ Ο Σαγκανόφσκι βλέπει την κίτρινη κάρτα.

82’ Ο Σκόνδρας βλέπει την κίτρινη κάρτα.

80’ Δοκάρι ο Ατρόμητος! Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκανόφσκι!

79’ Ο Φωτάκης βλέπει την κίτρινη κάρτα.

78’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Φωτάκης περνάει στην θέση του Ελ Ζαρ

76’ Ο Αθανασιάδης βλέπει την κίτρινη κάρτα.

73’ Ο Γκαρσία βλέπει την κίτρινη κάρτα.

72’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Αθανασιάδης περνάει στην θέση του Σαλπιγγίδη.

70’ Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Σαγκανόφσκι περνάει στην θέση του Σαρμιέντο.

65' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ξερό σουτ στην κίνηση από τον Αρίας από το ύψος της περιοχής σταματάει στο αριστερό δοκάρι!

55’ Αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Δάρλας περνάει στην θέση του Μελισσά.

51’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-1! Φοβερό σόλο του Ελ Ζαρ, κλέβει την μπάλα στο χώρο του κέντρου, κάνει κούρσα μέχρι την περιοχή και με πλασέ νικάει τον Ιτάνζ και κάνει την ανατροπή.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

27' Ο Κοντρέρας βλέπει την κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι φωνάζουν πως ο Λίνο μπήκε στην περιοχή πριν γίνει η εκτέλεση.

19’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1! Ο Ιτάνζ αντιδρά σωστά στην εκτέλεση του Βιεϊρίνια, έρχεται όμως στην επαναφορά ο Λίνο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

18' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Δίνεται σε επαφή του Ολιβέιρα στον Σαλπιγγίδη μέσα στην περιοχή.

13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 1-0! Ωραία ενέργεια του Μπρίτο, τραβάει πάνω του την άμυνα του ΠΑΟΚ και την κατάλληλη στιγμή μοιράζει αριστερά στον αμαρκάριστο Σφακιανάκη, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα δίνει το προβάδισμα στους Περιστεριώτες.

6’ Δεν υπάρχει ακόμα μεγάλη φάση στο παιχνίδι.

1' Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΟΚ. Έναρξη του αγώνα.

* «Παρών» δηλώνει ο Θοδωρής Ζαγοράκης, ο οποίος παρότι είναι ιδιαίτερα στεναχωρημένος για τα όσα έγιναν στην Τούμπα στο ματς με την ΑΕΚ βρίσκεται στο γήπεδο και κοντά στην ομάδα.

* Το παιχνίδι μπορεί να γίνεται χωρίς κόσμο, ωστόσο αρκετοί φίλοι του Ατρόμητου έχουν στήσει τη… δική τους εξέδρα έξω από το γήπεδο.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Σαρμιέντο (70' Σαγκανόφσκι), Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς (55' Δάρλας), Αναστασάκος, Σφακιανάκης, Σκόνδρας, Καμαρά, Μπρίτο (87' Σαμπού).

Στον πάγκο κάθονται οι: Καραγκιολίδης, Καραλής, Φαβάλι, Καραγκούνης.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Λίνο, Ετό, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Γκαρσία, Αρίας, Βιεϊρίνια, Ελ Ζαρ (78' Φωτάκης), Ίβιτς, Σαλπιγγίδης (72' Αθανασιάδης)

Στον πάγκο κάθονται οι: Κρέσιτς, Κουτσιανικούλης, Σνάουτσνερ, Σαβίνι, Βιτόλο.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)
Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Μπιτσίδης (Θράκης)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ο τεχνικός του «Δικεφάλου του Βορρά» δεν προτίθεται να αλλάξει σχηματικά την ομάδα του, αφού θα διατηρήσει όπως όλα δείχνουν το 4-2-3-1, με τις διαφορές να γίνονται σε πρόσωπα. Ο Κώστας Χαλκιάς θα επανέλθει αντί του Κρέσιτς στην εστία, ενώ ο Κοντρέρας θα έχει παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας τον Σαβίνι. Ετό και Λίνο θα είναι οι δύο πλάγιοι μπακ, με τους Αρίας και Γκαρσία να συνθέτουν το δίδυμο των αμυντικών μέσων. Το ρόλο του Ίβιτς θα παίξει ο Τσουκαλάς, ενώ στην κορυφή θα πάει ο Αθανασιάδης, ο οποίος θα έχει τη συμπαράσταση των Βιεϊρίνια και Κουτσιανικούλη από τα άκρα.

Στο όριο των κίτρινων καρτών βρίσκονται τέσσερις παίκτες των Θεσσαλονικέων. Βιεϊρίνια, Τσιρίλο και Σνάουτσνερ έχουν από έξι κάρτες, ενώ ο Ελ Ζαρ τρεις.

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω των γεγονότων μετά το τέλος του αγώνα Ατρόμητος - Πανιώνιος στο Περιστέρι.