Καβάλα-Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (Τελικό)

Μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Καβάλας, πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου με σκόρερ στο 86ο λεπτό τον Μαρτίν (1-0) για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη δύναμη να ξεπεράσουν τον αποκλεισμό από τον τελικό Κυπέλου ΟΠΑΠ και έχουν πλέον το πάνω χέρι στην διεκδίκηση της πέμπτης θέσης.Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr

90΄+4΄ Λήξη της αναμέτρησης

Διπλή αλλαγή για την Καβάλα Περεϊρίνια στη θέση του Πρετζέλ και Βουτσίτσεβιτς στη θέση του Ογκμπέτσε

Σολάκης στη θέση του Ψυχογιού

86΄ Γκολ για την Καβάλα ο Μαρτίν

82΄Κίτρινη κάρτα στον Ουμπίντες

78΄ Ευκαιρία για την Καβάλα πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ντιέ σε ετοιμότητα ο Γιακούποβιτς απομακρύνει την μπάλα

68΄ο Νταρσεβίλ στη θέση του Ρίος

62΄ Σουτ του Ντολεζάι από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Γκαλίνοβιτς

Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών η Καβάλα πιέζει αλλά δεν καταφέρνει να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή

56΄ Ο Ακόστα στη θέση του Νέμεθ

52΄ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σανκαρέ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο

46΄ Έναρξη του δευτέρου μέρους

45΄+1 Λήξη του πρώτου μέρους

45΄ Ευκαιρία για την Καβάλα ο Ντιέ εκτέλεσε το φάουλ ο Νικουλάε από ευνοϊκή θέση δεν μπορεί να σκοράρει

42΄ Ευκαιρία για την Καβάλα ο Αμπντούν βρήκε με ωραία κάθετη τον Νικουλάε, ο Ρουμάνος δεν κατάφερε να βρει στόχο

33΄Εκτέλεση φάουλ του Ντιέ απομακρύνει ο Γιακούποβιτς στην πιο μεγάλη ευκαιρία της Καβάλας να σκοράρει

32΄ Κίτρινη κάρτα στον Ζέλεσι

31΄Κίτρινη κάρτα στον Τομάς

Οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει την απόδοση τους στα τελευταία λεπτά

28΄Σέντρα σουτ από τον Χργκόβιτς ο Γιακούποβιτς με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ

Η Καβάλα έχει εκτελέσει έξι κόρνερ, όμως δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία

20΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου Ντολεζάι στη θέση του Αλβάρες

Κακό το παιχνίδι στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης, με τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου να πρωταγωνιστούν

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών καμιά από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να πάρει τον έλεγχο του αγώνα

Οι γηπεδούχοι έχουν και τη βοήθεια του κόσμου τους που έχει δώσει βροντερό παρών στο «Ανθή Καραγιάννη»

Ο Ντιέ εκτέλεσε το κόρνερ ο Χργκόβιτς πήρε την κεφαλιά χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα στον Γιακούποβιτς

1΄ Έναρξη της αναμέτρησης

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από την τραγωδία της Ιαπωνίας

Καβάλα (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκαλίνοβιτς, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Περτζέλ (88΄Περεϊρίνια), Ντουγκλάο, Ντιέ, Ντι Κρόκ, Ρίος (68΄Νταρσεβίλ), Αμπντούν, Ογκμπέτσε (88΄Βουτσίσεβιτς), Νικουλάε

Στον πάγκο:Λόπεζ, Πετκάκης, Θεοδωρέλλης, Οικονόμου

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Τομάς (87΄Σολάκης), Ζέλεσι, Μητρόπουλος, Αλβάρεζ (20΄Ντολεζάι), Μπρέσκα, Ουμπίντες, Νέμεθ (56΄Ακόστα) Μαρτίν

Στον πάγκο: Ρόκα, , Ροντρίγκεζ, Ψυχογιός, Μπερτόλντι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)

ΒΟΗΘΟΙ: Γούκος (Ηπείρου), Κωσταράς (Αιτ/νίας)

ΓΗΠΕΔΟ: «Ανθή Καραγιάννη»

Η Καβάλα παρουσίασε για μια ακόμη φορά το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο στο ΟΑΚΑ, όμως δεν κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας και ηττήθηκε με σκορ 1-0, από γκολ του Σκόκο. Το ντεμπούτο του στον πάγκο των «αργοναυτών» θα κάνει ο Γιάννης Μαντζουράκης. Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε με την θλάση και μπορεί να συμπεριληφθεί στο αρχικό σχήμα.

Η αποστολή της Καβάλας αποτελείται από τους: Γκαλίνοβιτς, Βαγιέχο, Τόμασιτς, Πφέρτζελ, Περεϊρίνια, Γιέσε, Ογκμπέτσε, Βουτσίσεβιτς, Ρίος, Ντικρόκ, Νταρσεβίλ, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Πετκάκη, Νικουλάε, Χργκόβιτς, Ντιέ, Ονουάτσι, Θεοδωρέλλη, Αμπντούν, Γιάννου.

Ο αποκλεισμός από τον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ, σίγουρα έχει φέρει απογοήτευση στην ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, αφού χάθηκε ιστορική ευκαιρία να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό. Ο πρόεδρος της ομάδας, Αχιλλέας Μπέος, ανακοίνωσε ότι στο τέλος της περιόδου θα ψάξει για νέο αγοραστή. Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-1.

Η αποστολή του Ολυμπιακού Βόλου αποτελείται από τους: Γιακούποβιτς, Ρόκα, Ντολεζάι, Τομάς, Σανκαρέ, Σελεζί, Ζαραδούκα, Γκότοβο, Ψυχογιό, Ούμπιντες, Άλβαρεζ, Ακόστα, Μητρόπουλο, Μπερτόλντι, Μαρτίν, Μπρέσκα, Σολάκη, Ροντρίγκεζ, Νέμεθ.

Στις εντός έδρας αναμετρήσεις η Καβάλα έχει επτά νίκες, τρείς ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη, στους εκτός έδρας αγώνες της έχει τρείς ήττες, πέντε νίκες και σε πέντε αναμετρήσεις έχει αναδειχθεί ισόπαλη.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Το παιχνίδι ήταν πολύ δυναμικό και υπήρξαν τρείς αποβολές, μια για τον Ολυμπιακό Βόλου και δύο για την Καβάλα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Μόνχε και ο Καρντόσο είχαν ένα επεισόδιο, το οποίο τους στοίχισε την κόκκινη κάρτα. Ενώ το δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε και ο Ονουάτσι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε στο 66ο λεπτό με τον Κώστα Καπετάνο για να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ονουάτσι.