Νίκη τετράδας για τον Άρη

Τη νίκη που τον διατήρησε σε τροχιά τετράδας πήρε ο Άρης, επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά του Αμαρουσίου με σκορ 71-82, για την 23η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Πολύ καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με την ομάδα των βορίων προαστίων να αντιμετωπίζει πολλά αμυντικά προβλήματα. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς οι Μπάβτσιτς και Χαραλαμπίδης.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για τον Άρη στην αναμέτρηση, όπου με τα τρίποντα των Μπάβτσιτς και Χαραλαμπίδη έκανε το 0-6. Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ο Μπράουν με νέο σουτ από τα 6,75 διευρύνει τη διαφορά για τους Θεσσαλονικείς (4-13). Η απάντηση του Αμαρουσίου ήταν ένα σερί 4-0 που έκανε το 8-13. Ωστόσο η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς με ένα επιμέρους σκορ 1-7 θα φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (9-20), τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, οι γηπεδούχοι δεν αντιδρούσαν, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να βρίσκει τους «κίτρινους» στο +11 (16-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Κλεμέντε, για να λάβει την απάντηση με ένα σερί 5-0 από τον Άρη (18-32). Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες τα επόμενα δύο λεπτά, με τον Μπάβτσιτς να «σπάει τον πάγο» και να πηγαίνει την ομάδα του στο + 16 (18-34). Το τρίποντο του Σλούκα τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (20-37), κάνοντας ορατές τις αδυναμίες της άμυνας των γηπεδούχων. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε της ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς να προηγείται με 28-45 και τον Μπάβτσιτς να κάνει σπουδαία εμφάνιση με 12 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Αποφασισμένο να μειώσει τη διαφορά, μπήκε το Μαρούσι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου στα τέσσερα πρώτα λεπτά είχε ένα επιμέρους σκορ 7-2 (35-47). Ο Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 35-49, με τον Άρη να διατηρεί αυτό το +14 και να μην φαίνεται πως μπορεί να το χάσει. Το καλάθι του Μπάβτσιτς έφτασε τη διαφορά στους +19 (39-58), με το χρονόμετρο να δείχνει δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μπάσντεν με τον Χαριτόπουλο μείωσαν προσωρινά σε 44-58, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το σκορ του δεκαλέπτου στο 44-60.

Πολύ άστοχες οι δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά, το Μαρούσι είχε σημειώσει τέσσερις βαθμούς και ο Άρης μόλις ένα καλάθι. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Χαραλαμπίδης με δύο εύστοχες βολές κάνει το Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (55-64). Η ομάδα του Λευτέρη Σούμποτιτς απάντησε με ένα σερί 4-0 (55-68), χάρη σε εύστοχες βολές των Χαραλαμπίδη και Μπράουν. Ωστόσο τίποτα δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος θα κάνει το σκορ 64-70. Το ματς οδηγήθηκε στην «ρωσική ρουλέτα» των βολών, όπου οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, με το τελικό 71-82 να είναι απολύτως δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 28-45, 44-60, 71-82

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 6, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 1, Ακεψιμαϊδης 9(1), Μπάσντεν 11(1), Χαριτόπουλος 12(3), Γκαγκαλούδης 13(1), Κλεμέντε 10, Κογιαντίνοβιτς 7(1).

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 14(2), Τσαϊρέλης 1, Χαραλαμπίδης 18(1), Σκορδίλης 4, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 18(2), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11(1), Τόμας 6.