Πανιώνιος-Πανσερραϊκός 0-0 (Τελικό)

Ο Πανιώνιος θα είναι και του χρόνου... σαλονάτος! Οι «κυανέρυθροι» ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με τον υποβιβασμένο Πανσερραϊκό στη Νέα Σμύρνη και με τον έναν βαθμό που πρόσθεσαν στο... σακούλι τους, πανηγύρισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα. Δοκάρι είχαν οι -αν και καταδικασμένοι- αξιοπρεπέστατοι φιλοξενούμενοι στο 37' με τον Σουμπίνιο, ενώ τελείωσαν το ματς με δέκα, λόγω αποβολής του Παπάζογλου στις καθυστερήσεις, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πανιώνιος θα είναι και του χρόνου... σαλονάτος!

Οι «κυανέρυθροι» ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) με τον υποβιβασμένο Πανσερραϊκό στη Νέα Σμύρνη και με τον έναν βαθμό που πρόσθεσαν στο... σακούλι τους, πανηγύρισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα.

Δοκάρι είχαν οι -αν και καταδικασμένοι- αξιοπρεπέστατοι φιλοξενούμενοι στο 37' με τον Σουμπίνιο, ενώ τελείωσαν το ματς με δέκα, λόγω αποβολής του Παπάζογλου στις καθυστερήσεις, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

90'+3' Λήξη του αγώνα!

90'+1' Κόκκινη στον Παπάζογλου (δεύτερη κίτρινη). Με δέκα θα τελειώσει το ματς ο Πανσερραϊκός.

89' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό, στη θέση του Μπέλιτς περνάει ο Βρούτσινα.

88' Αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Γκαλίτσιου πέρασε ο Αναστασόπουλος.

87' Ο Ριέρα στρώνει με κεφαλιά την μπάλα στον Κβιρκβέλια, ο Γεωργιανός θα πλασάρει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ!

83' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό, στη θέση του Πάρκερ ο Παπαδόπουλος.

81' Γύρισμα του Ριέρα, η μπάλα φτάνει στον Μήτρογλου, ο οποίος, από το ύψος του πέναλτι, δεν βρίσκει στόχο.

76' Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα.

68' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, στη θέση του Ανάκογλου πέρασε ο Λεοζίνιο.

65' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Μπάλαμπαν περνάει ο Γιόνσον.

66' Κίτρινη κάρτα στον Ανάκογλου.

51' Ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή του Πανσερραϊκού, σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Φερνάντες. Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο.

50' Κίτρινη κάρτα στον Πάρκερ.

47' Κεφαλιά του Σιόβα από την «καρδιά« της μεγάλης περιοχής του Πανσερραϊκού, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

45'+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

38' «Ισοφαρίζει» τις μεγάλες ευκαιρίες ο Πανιώνιος! Σέντρα του Γκαλίτσιου από αριστερά, ο Μπάλαμπαν θα κατεβάσει την μπάλα με το στήθος, θα πλασάρει, αλλά ελάχιστα άουτ από αριστερό, κάθετο δοκάρι του Φερνάντες!

37' Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό, στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Πρελ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο από αριστερά, η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Γερμανού γκολκίπερ της ομάδας της Νέας Σμύρνης και στην επαναφορά το σουτ του Νταλέ πέρασε άουτ!

33' Άλλη μία καλή φάση για τον Πανιώνιο. Γύρισμα του Μπάλαμπαν από αριστερά, σουτ στην κίνηση του Μήτρογλου, η μπάλα πέρασε άουτ.

26' Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Σουτ του Σάμαρη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

22' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

21' «Ξερό» σουτ του Μπάλαμπαν, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Φερνάντες.

10' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Σιόβα. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη!

- Απόντος του Μάχο, κάτω από τα δοκάρια του Πανιωνίου θα κάτσει ο Μάρκους Πρελ, στο ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Πρελ, Κβιρκβέλια, Ριέρα, Μπάλαμπαν (65' Γιόνσον), Μήτρογλου, Γκαλίτσιος (88' Αναστασόπουλος), Γουνδουλάκης, Κουμορτζί, Σάμαρης, Σιόβας, Τσότσαλιτς

Στον πάγκο: Παναγόπουλος, Λάτκα, Κολοβός, Σαλαλί, Σβέρκος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Φερνάντες, Μπέλιτς (89' Βρούτσινα), Κέρλα, Ανάκογλου (68' Λεοζίνιο), Ντιόγκο, Νταλέ, Παπάζογλου, Πάρκερ (83' Παπαδόπουλος), Τριανταφύλλου, Κάστρο, Σουμπίνιο

Στον πάγκο: Ράντμαν, Βοσκόπουλος, Λεοζίνιο, Μουσικάκης, Μάρκοβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΒΟΗΘΟΙ: Γκάγκας (Λάρισας), Γουργιώτης (Φθιώτιδας)

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

- Μόνο αν «αυτοκτονήσει» δεν θα συνεχίσει να... κάθεται στα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου ο Πανιώνιος! Οι «κυανέρυθροι», μετά το σπουδαίο διπλό στην Κέρκυρα, την προηγούμενη αγωνιστική, θέλουν (μόνο) έναν βαθμό στα δύο ματς που απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος, ώστε να σωθούν και μαθηματικά και θα πρέπει να γίνουν «πράγματα και θαύματα» για να υποβιβαστούν!

- Η ομάδα του Τάκη Λεμονή βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που «μαρτυρά» και το γεγονός ότι έχει να ηττηθεί από τις 6 Φεβρουαρίου, από τον Εργοτέλη, στην Κρήτη! Εκείνο το ματς, μάλιστα, ήταν, ταυτόχρονα και το τελευταίο όπου οι Νεοσμυρνιώτες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα (ήττα 2-0)!

Η αποστολή του Πανιωνίου: Παναγόπουλος, Πρελ, Τσότσαλιτς, Σιόβας, Γιόνσον, Κβιρκβέλια. Κουμορτζί, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης, Μήτρογλου, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Λάτκα, Κολοβός, Σάμαρης, Αναστασόπουλος, Σβέρκος και Σαλαλί.

- Στον αντίποδα, τα «λιοντάρια» έχουν, ήδη, ξεκινήσει τον προγραμματισμό τους για τη νέα σεζόν, αλλά στη Football League, καθώς έχουν υποβιβαστεί εδώ και καιρό.

- Ωστόσο, μόνο αδιάφορη δεν κατεβαίνει η ομάδα των Σερρών στα τελευταία της παιχνίδια στη Σούπερ Λίγκα. Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού, αποδεικνύοντας ότι, ναι μεν θα πει «αντίο» στα «σαλόνια», αλλά με ψηλά το κεφάλι. Το μοναδικό γκολ σε εκείνο το ματς είχε πετύχει ο Γιώργος Γεωργιάδης, ο οποίος, όμως, δεν θα αγωνιστεί κόντρα στον Πανιώνιο, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

H αποστολή του Πανσερραϊκού: Ράντμαν, Φερναντέζ, Ανάκογλου, Βοσκόπουλος, Μπέλιτς, Κέρλα, Κάστρο, Ντιόγκο, Παπάζογλου, Τριανταφύλλου, Πάρκερ, Σουμπίνιο, Νταλέ, Παπαδόπουλος, Μουσικάκης, Λεοζίνιο και Μάρκοβιτς.

- Οι δύο ομάδες είχαν κοντραριστεί και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 2-0. Εκείνο το ματς, μάλιστα, ήταν το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων έπειτα από 17 χρόνια(!) σε αγώνα πρωταθλήματος για την πρώτη κατηγορία.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Από το 1980 έχει να κερδίσει ο Πανσερραϊκός στη Νέα Σμύρνη! Κι αυτή, μάλιστα, είναι η μία από τις, μόλις, τρεις, συνολικά, επιτυχίες που έχει ως φιλοξενούμενος του Πανιωνίου. Εκείνης της επιτυχίας ακολούθησαν έξι νίκες των «κυανέρυθρων» και δύο ισοπαλίες.