Βέλγιο

Τώρα θα δούμε play-off!

Μετά τα αποτελέσματα που ολοκλήρωσαν την δεύτερη αγωνιστική των αγώνων κατάταξης και ειδικά στο γκρουπ που θα αναδείξει τον πρωταθλητή στο Βέλγιο, η συνέχεια αναμένεται να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις. Οι ήττες Γκενκ (από Σταντάρ Λιέγης 2-1) και Άντερλεχτ (με το βαρύ 3-0 από την Κλαμπ Μπριζ) έβαλαν στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου πέντε ομάδες.

Μετά τα αποτελέσματα που ολοκλήρωσαν την δεύτερη αγωνιστική των αγώνων κατάταξης και ειδικά στο γκρουπ που θα αναδείξει τον πρωταθλητή στο Βέλγιο, η συνέχεια αναμένεται να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις.

Οι ήττες Γκενκ (από Σταντάρ Λιέγης 2-1) και Άντερλεχτ (με το βαρύ 3-0 από την Κλαμπ Μπριζ) έβαλαν στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου πέντε ομάδες.

Η πρωτοπόρος Γκενκ, πήρε προβάδισμα στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης στο 67΄με τον Τόζερ και έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη που θα την έκανε το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική γνώμη και σε τέσσερα λεπτά μετέτρεψαν το όνειρο σε εφιάλτη για τους φιλοξενούμενους. Στο 86΄ ο Βίτσελ δεν αστόχησε από τα έντεκα μέτρα ισοφαρίζοντας. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Νονγκ στο 90ο λεπτό και έβαλε δυνατά την ομάδα του στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Η Κλαμπ Μπριζ απέδειξε με τον πιο σκληρό τρόπο ότι η πρωταθλήτρια Άντερλεχτ βρίσκεται σε κρίση! Οι γηπεδούχοι με τη δύναμη της έδρας έδειξαν από νωρίς τι πρόκειται να συμβεί. Στο 4΄ ο Γκέραερτς άνοιξε το σκορ και στο 41΄ έγινε το 2-0 με πέναλτι του Πέρισιτς. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ακπάλα στο 54ο λεπτό και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αφού από το 69΄οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο!

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των play-off

Παρασκευή 08/04

Λιρς-Μαλίν 1-2
(87΄Μάτισεν-14΄ Καμπασέλε, 66΄ Μπεντέκε)

Κλαμπ Μπριζ-Άντερλεχτ 3-0
(4΄Γκέραερτς, 41΄Πέρισιτς πεν., 54΄Ακπάλα)

6.Λόκερεν 26 (2)

Οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 7-14 χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ των τεσσάρων ομάδων, χωρίς να μεταφέρουν βαθμούς από την κανονική περίοδο. Οι νικητές των δύο γκρουπ θα αναμετρηθούν στη συνέχεια σε διπλούς αγώνες, με το νικητή να διεκδικεί το ευρωπαϊκό εισιτήριο, απέναντι στην ομάδα που θα τερματίσει στην τέταρτη θέση του γκρουπ των Play-off για τη διεκδίκηση του τίτλου.

Play-off για μια θέση στο Europa League ( Ά γκρουπ)

1.Μαλίν 4 (2)
2.Σερκλ Μπριζ 2 (2)
3.Σιντ Τρουίντεν 2 (2)
4.Λιρς 1 (2)

Play-off για μια θέση στο Europa League (Β΄ γκρουπ)

1.Γκέρμιναλ 4 (2)
2.Βέστερλο 4 (2)
3. Ζούλτε Βάρεγκεμ 1 (2)
4.Κόρτραϊκ 1 (2)

Για τη μάχη της παραμονής Ούπεν και Σαρλερουά θα αγωνιστούν πέντε φορές μεταξύ τους με την Ούπεν να ξεκινάει τη διαδικασία έχοντας τρείς βαθμούς (το 1ο, 3ο και 5ο παιχνίδι θα διεξαχθούν στην έδρα της). Η νικήτρια ομάδα από αυτή τη διαδικασία θα δώσει αγώνες μπαράζ με ομάδες της δεύτερης κατηγορίας, ενώ ο ηττημένος θα αποχαιρετήσει την πρώτη κατηγορία.