«Ζωντανοί» στα Ιλίσια

Ζωντανές διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή ο Ηλυσιακός μετά τη νίκη του επί του Αμαρουσίου, για την 24η αγωνιστική της Α1. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σχετική άνεση του συλλόγου των βορείων προαστίων με 73-62, πιάνοντας στη βαθμολογία την ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε από τον Άρη. Οι Ιλισιώτες πάντως χρειάζονται κι άλλο στραβοπάτημα της «Ένωσης» αφού μειονεκτούν στην ισοβαθμία.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για το Μαρούσι το οποίο έχασε έδαφος ενόψει play-offs αφού πλέον συγκατοικεί στην πέμπτη μαζί με τον Κολοσσό.

Κυρίτσης ο κορυφαίος από τους παίκτες του Φλεβαράκη. Καλή εμφάνιση από τον Μπάγκαριτς για το Μαρούσι, αν και αρχικά η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη λόγω ενοχλήσεων στον αχίλλειο. Εκτός ήταν και ο Κλεμέντε, που έφυγε από την Ελλάδα χωρίς να ενημερώσει κανέναν.

Με ένα 5-0 υπέρ του Αμαρουσίου από τον Γκαγκαλούδη ξεκίνησε το ματς στο κλειστό των Ιλισίων. Απάντησαν με Κυρίτση και Ντέιβις οι γηπεδούχοι (5-5). Απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων υπήρξε στο πρώτο δεκάλεπτο, βαδίζοντας μαζί όχι μόνο στα σκορ αλλά και στις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες, όπως τα ριμπάουντ, αλλά και τα λάθη. Ο Κογιαντίνοβιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 14-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Φορτσάτος μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Ηλυσιακός και με επικεφαλής τον Ντόσον πήρε κεφάλι στο σκορ. Σε αυτό συντέλεσε η υπεροχή των γηπεδούχων κάτω από τα καλάθια (22 έναντι 16 ριμπάουντ). Ακόμα και στο +13 (37-24) έφτασε η διαφορά των «κιτρινόμαυρων» με τον Χαριτόπουλο να μειώνει σε 37-26 με την συμπλήρωση των 20’.

Με τον Κυρίτση να κάνει ένα πολύ καλό δεκάλεπτο οι Ιλισιώτες δεν άργησαν να φτάσουν στο +16 (44-28) προβάδισμα που φρόντισαν να κρατήσουν μέχρι το τέλος της περιόδου. Ο Έλληνας γκαρντ έδειχνε ασταμάτητος, ενώ την ίδια ώρα το Μαρούσι δυσκολευόταν να βρει λύσεις για να ξαναμπεί στο ματς. Με σκορ 59-45 ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ανέβασε ρυθμούς στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι ωστόσο αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για να καλύψει το -14 στο οποίο βρισκόταν. Ο Ηλυσιακός φρόντισε να πετύχει τα καλάθια που έπρεπε και να πάρει μια σπουδαία νίκη (73-62) που τον κρατά ζωντανό στιο κυνήγι της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-26, 59-45, 73-62

Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Καρύδας 11(1), Κυρίτσης 19, Χατζής 3, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Κουκουλάς, Τόντιτς 8(2), Κασελάκης, Γαλιώτος, Ντόσον 13, Χάρντινγκ 5(1), Ντέιβις 14(2).

Μαρούσι (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Σούμπτερ 10, Νοέας, Μπάγκαριτς 13, Ακεψιμαΐδης 2, Μπάσντεν 5(1), Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 11(1), Βαβάτσικος 2, Κλεμέντε, Κογιαντίνοβιτς 9(3), Σιαμανδούρας, Καλογερόπουλος.

Γήπεδο: Κ.Γ. Ιλισίων

Διαιτητές: Σπυρίδωνος Λεωνίδας, Μπήτης Δημήτρης, Ψαριανός Αλέξανδρος

Κομισάριος: Αγγελόπουλος Αλέξανδρος