Europa League

Δεν σταματάει πουθενά!

Τι κι αν κάνει κρύο; Τι και αν από το πρώτο παιχνίδι έχει πετύχει σκορ πρόκρισης (5-1); Τι και αν παίζει εκτός έδρας; Αυτή η Πόρτο δεν σταματάει πουθενά καθώς πέρασε με νέα 5αρα από την Ρωσσία κόντρα στην Σπαρτάκ και ολοκλήρωσε την τυπική διαδικασία της πρόκρισης στους «4» του Europa League.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν με τον Χουλκ στο 28’ και στο 45’ ο Ροντρίγκεζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο καθώς ο Γκουαρίν στο 47’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντζούμπα μείωσε σε 3-1, όμως ο Φαλκάο δύο λεπτά πιο μετά διαμόρφωσε το 4-1. Το 4-2 διαμόρφωσε ο Άρι στο 72’, ενώ το τελικό 5-2 έκανε ο Μίκαελ στο 89’. Έτσι η Πόρτο πήρε την πρόκριση, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Βιγιαρεάλ, Τβέντε.

Σπαρτάκ Μόσχας: Ντίκαν, Σεσούκοφ, Έλινγκτον (46’ Άρι), Άλεξ, Μακέεφ, Σούτσι, Ντζούμπα, Καριόκα (69’ Ίμπσον), Γιάκοβλεφ, Μακ Γκρέιντι, Κομπάροφ Κ. (46’ Κομπάροφ Ντ.)

Πόρτο: Έλτον, Περέιρα, Γκουαρίν, Μουτίνιο (46’ Μίκαελ), Φαλκάο, Ροντρίγκεζ, Χουλκ, Φουσίλε (28’ Σαπουνάρου), Ρολάντο, Φερνάντο, Οταμέντι