Europa League

Ημιτελικές πτήσεις

Το έργο της Μπενφίκα στο «Philips Stadion» φάνταζε εύκολο μετά την άνετη επικράτηση στη Λισαβόνα με 4-1 επί της Αϊντχόφεν. Οι Ολλανδοί όμως άντεξαν μόλις ένα ημίχρονο και τελικά παραδόθηκαν στις ορέξεις των «Αετών» που με την ισοπαλία 2-2, προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει την συμπατριώτισσα Μπράγκα.

Η ομάδα του Φρεντ Ρούτεν μπήκε δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 17’ με γκολ του Τζούτζακ. Η Αϊντχόφεν έπιασε «τρελούς» ρυθμούς και πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Λενς στο 25’. Οι Ολλανδοί χρειάζονταν ένα ακόμη γκολ για να πιάσουν σκορ πρόκρισης αλλά τελικά τα όνειρα τους γκρεμίστηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Λουιζάο με ένα εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές, ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καρντόσο και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Αϊντχόφεν-Μπενφίκα 2-2
(17’ Τζούτζακ, 25’ Λενς-45’+3 Λουιζάο, 63’ πεν. Καρντόσο)

Αϊντχόφεν: Ίσακσον, Μαρσέλο (72’ Μπεργκ), Ροντρίγκεζ, Λενς, Χάτσινσον, Βόουτενς, Τζούτζακ, Λάμπιαντ, Μανόλεφ (85’ Νάιλαντ), Μπακάλ, Ταματά (72’ Βούκοβιτς)

Μπενφίκα: Ρομπέρτο, Λουιζάο, Χάβι Γκαρσία, Καρντόσο, Σάλβιο (19’ Μάρτινς), Μάξι Περέιρα, Γκαϊτάν (79’ Αϊρτον), Πεϊσότο, Σαβιόλα (67’ Αϊμάρ), Ζαρντέλ