Βόλεϊ

Ξεκίνησε κι εκεί!

Ολυμπιακός χωρίς κούπα δεν γίνεται! Τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν 3-2 της ΑΕΚ και κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών, άρχισαν να δίνουν τίτλους και στο μοναδικό τμήμα ομαδικού αθλήματος του συλλόγου που δεν είχε πανηγυρίσει μέχρι σήμερα τέτοιους. Οι "ερυθρόλευκες" κατάφεραν να ξεπεράσουν με τον καλύτερο τρόπο το σοκ από την απώλεια του πρωταθλήματος πριν μερικές μέρες και με κορυφαίες τις Κυριακίδου και Κόλεβα έφτασαν στη νίκη.

Ολυμπιακός χωρίς κούπα δεν γίνεται! Τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν 3-2 της ΑΕΚ και κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών, άρχισαν να δίνουν τίτλους και στο μοναδικό τμήμα ομαδικού αθλήματος του συλλόγου που δεν είχε πανηγυρίσει μέχρι σήμερα τέτοιους.

Οι "ερυθρόλευκες" κατάφεραν να ξεπεράσουν με τον καλύτερο τρόπο το σοκ από την απώλεια του πρωταθλήματος πριν μερικές μέρες και με κορυφαίες τις Κυριακίδου και Κόλεβα έφτασαν στη νίκη.

1o σετ 25-22

Το ξεκίνημα πήγε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός πήρε αέρα τριών πόντων και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε να προηγείται με 8-5. Η ΑΕΚ ισορρόπησε και ξανά οι δύο ομάδες βρέθηκαν να πηγαίνουν στον πόντο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι τρεις πόντους στο δεύτερο τάιμ άουτ με 16-13. Ο προπονητής της ΑΕΚ, Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ για να κόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού χωρίς να το καταφέρει αφού οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 19-17. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 5-2 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα μετά το 0-1 στην αρχή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός όμως επέστρεψε και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ επικρατώντας με 25-22.

2ο σετ: 17-25

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν να προηγούνται με 8-4 στο τάιμ άουτ και να ελέγχουν τον ρυθμό. Συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν στο 9-4 καταφέρνοντας να φτάσουν στη μέγιστη διαφορά των επτά πόντων.( 5-12) Η Ένωση διατήρησε τη διαφορά σε όλο το δεύτερο σετ και έφτασε στη δεύτερη υποχρεωτική διακοπή να προηγείται με έξι πόντους. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα, βλέποντας την ΑΕΚ να ξεφεύγει και με 9 πόντους στο (19-10). Η Ένωση τελικά ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 κατακτώντας το δεύτερο με 25-17.

3ο σετ 19-25

Στο τρίτο ξέφυγε ο Ολυμπιακός με 7-3 όμως η ΑΕΚ με ένα επιμέρους σκορ 1-7 έκανε το σκορ 8-10! Την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκαν οι «κιτρινόμαυρες» και παίρνοντας ακόμα τρείς πόντους έφτασαν στο 13-8. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν τα πολλά λάθη και η δεύτερη υποχρεωτική διακοπή βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με επτά πόντους (9-16.) Η διακύμανση του σκορ δεν είχε μεγάλες διαφοροποιήσεις στο τρίτο σετ συγκριτικά με το δεύτερο και η ΑΕΚ διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα της με την Ένωση να παίρνει τελικά το σετ με 25-19!

4ο Σετ 25-18

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 6-0! Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις ερυθρόλευκες να προηγούνται με 8-1 και να αποκτούν σαφές προβάδισμα για να πάρουν το σετ και να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Μετά το αρχικό σοκ η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να μαζέψει τη διαφορά, όμως η δεύτερη υποχρεωτική διακοπή με 16-9! Όπως και στα προηγούμενα σετ έτσι και σε αυτό η ομάδα που κατάφερε να χτίσει διαφορά ήταν τελικά η νικήτρια! Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-18 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι-μπρείκ!

5ο σετ: 15-10

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 9-4 στο τάι μπρέικ στη συνέχεια βελτίωσε η ΑΕΚ την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει σε 9-8 με σερί 4-0! Εκεί και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αποκτήσει διαφορά και να κατακτήσει τελικά το τάι μπρέικ με 15-10!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιακουμή 13 (1 άσος, 11/15 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδου 12 (4 άσοι, 4/10 επ., 4 μπλοκ), Γκίμπσον 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κόλεβα 18 (16/39 επ., 38% υπ., 2 μπλοκ), Ογκνιένοβιτς 6 (4 άσοι, 2/2 επ.), Χαντάβα 20 (20/41 επ., 45% υπ.), Μαγγίνα (λ, 69% υπ.), Νικούλη 2 (2/5 επ.).

ΑΕΚ (Κυριάκος Καμπερίδης): Μποροβίντσεκ 10 (1 άσος, 8/10 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 5 (3 άσοι, 1/3 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊντζίεβα 8 (8/24 επ., 31% υπ.), Κις 23 (20/42 επ., 3 μπλοκ), Σάκκουλα (λ, 65% υπ.), Ντελ Ρίο 15 (1 άσος, 11/23 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Κουνάδη, Παπαγεωργίου.