Ελλάδα

Απόλυτο… αφεντικό!

Ο Ολυμπιακός χωρίς να «ιδρώσει», έκανε το χρέος του και νίκησε 83-44 τον ήδη υποβιβασμένο Ηρακλή στο κεκλεισμένο των θυρών «Ιβανώφειο» για την τελευταία αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Έτσι, ισοφάρισε ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ, καθώς έγινε η δεύτερη ομάδα - μετά τον Άρη τη σεζόν 1985-86 - από καταβολής του ελληνικού μπάσκετ που τελειώνει την κανονική περίοδο με 26-0!

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι σε όλες τις περιπτώσεις που ομάδες είχαν ολοκληρώσει αήττητες την κούρσα του πρωταθλήματος (μία φορά ο Παναθηναϊκός, μία ο Ολυμπιακός, τρεις ο Άρης και μία η ΑΕΚ) είχαν φτάσει και στην κατάκτηση του τίτλου.

Από την ομάδα του Ίβκοβιτς, κόντρα στον «γηραιό» πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ο Γλυνιαδάκης (17π) αλλά και ο Χαλπερίν (11π - 3τρ) που έπαιζε με κεκτημένη ταχύτητα από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Το ματς:

Aπό το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έγινε φανερή εντός παρκέ η διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς μπορεί να ξεκούρασε τον Σπανούλη, ωστόσο αυτοί που επιστρατεύτηκαν είχαν όρεξη και εξαιρετικά ποσοστά τόσο εντός όσο και εκτός παιδιάς. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κατάσταση απλοποιήθηκε ακόμα πιο πολύ για τους Πειραιώτες. Ο Γλυνιαδάκης με έξι στα έξι δίποντα ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων και με την συμβολή του Χαλπερίν που με κεκτημένη ταχύτητα από το ντέρμπι έβαλε δύο τρίποντα, δίνοντας πόντους και από την περιφέρεια. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 51-21 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα έδειχναν ότι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα.

Ο πλουραλισμός στην επίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 69-33. Ο Ίβκοβιτς είχε δώσει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Κατσίβελη ενώ είχε αφήσει στο παρκέ για ώρα και τον Γλυνιαδάκη. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που έμενε ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ. Αυτό ήταν το 83-44.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 21-51, 33-69, 44-83

Ηρακλής (Κρις Χουγκάζ): Πεταλωτής 4, Δεμερτζής 9, Τζακόπουλος, Αγγελακόπουλος, Κυριακού, Πέτροβιτς 10, Τραϊανός 4, Δέσπος 10, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους 7

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Γκόρντον 7, Μπουρούσης 7, Κέσελ 7, Πελεκάνος 2, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν 11, Γλυνιαδάκης 17, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 7, Τεόντοσιτς 3, Κατσίβελης 4

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Διαιτητές: Μπήτης, Παφίλης, Παγώνης

Κομισάριος: Αρβανιτίδης / Δροσόπουλος