«Πέταξε» στα πλέι-οφ

Το Περιστέρι συνέτριψε 75-56 το Μαρούσι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Α1 μπάσκετ, έφτασε τις δώδεκα νίκες, τερμάτισε έβδομο και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά των πλέι-οφ τον Παναθηναϊκό. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βρκιτς, Μόντσικ και Βαγγέλης Μάντζαρης, μοναδικός διασωθείς για τους φιλοξενούμενους που τερμάτισαν πέμπτοι και θα παίξουν με τον Άρη, ο Σούμπτερ.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο, αφού είχαν απαντήσεις σε όλες τις αμυντικές προσπάθειες των αντιπάλων τους. Το Περιστέρι πάντως, ήταν καλύτερο και κατάφερε να προηγηθεί 18-11 στο 8΄, καθοδηγούμενο από τους έξοχους Λούμπι και Βρκιτς. Το Μαρούσι έκανε πολλά λάθη και αν δεν είχε επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, ήταν δεδομένο ότι θα έχανε την επαφή με το σκορ…Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι έφεραν την υπέρ τους διαφορά στο +14 (26-12 στο 12΄). Η αστοχία ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των φιλοξενούμενων, την ώρα που οι παίκτες του Πεδουλάκη, έδειχναν τεράστια διάθεση στην άμυνα. Όσο περνούσε η ώρα, το κρεσέντο έξω από την γραμμή των 6.75 συνεχιζόταν για το Περιστέρι και το ταμπλό «έγραψε» 32-16 στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια βελτίωσης και με ένα επί μέρους σκορ 10-2 και πρωταγωνιστές του Σάμπτερ και Μπάγκαριτς, μείωσαν σε 34-26 ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο, αλλά αυτό τελικά «έκλεισε» με τους γηπεδούχους προηγούμενους με 40-28.

Το Μαρούσι μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Κογιαντίνινοβιτς μείωσε σε 42-36 στο 25΄. Το ματς ήταν κακό ποιοτικά, με τις άστοχες προσπάθειες να διαδέχονται η μία την άλλη και τις δύο ομάδες να παίζουν δυναμική άμυνα. Πάντως, οι περισσότερες λύσεις που είχε το Περιστέρι στον πάγκο, του έδωσαν την ευκαιρία να επαναφέρει ξανά την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα 48-38 δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Βρκιτς να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο, αλλά το δεκάλεπτο τελείωσε με το Μαρούσι κοντά στο σκορ 48-43, χάρη σε συνεχόμενα καλάθια του Χαριτόπουλου.

Όταν το ματς μπήκε στην τελική του ευθεία, το Περιστέρι «μίλησε» εκ νέου έξω από την γραμμή των 6.75. Στην αρχή ο Πέτρουλας και εν συνεχεία ο Σκοτ, διαμόρφωσαν το 58-46, έξι λεπτά πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους πλέον να έχουν βάλει γερές «βάσεις» για τη νίκη. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα είχαν πάρει πλέον οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Μόντσικ (64-48 στο 36΄), με την άμυνα των γηπεδούχων να παίρνει για ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι εξαιρετικό βαθμό. Οι φιλοξενούμενη δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο σκορ από κανέναν παίκτη τους και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με αποτέλεσμα οι «πρίγκιπες» της δυτικής όχθης να πάρουν μία εύκολη νίκη.