Σε χαλαρούς ρυθμούς

Ακόμα σκοράρει κόντρα στον Ίκαρο ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 97-74 των νεοφώτιστων στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών και πήραν την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου, αποκτώντας πλεονέκτημα στην πρώτη φάση των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσουν το Μαρούσι. Αντίθετα, οι Καλλιθεάτες πήραν τη δέκατη θέση της τελικής κατάταξης. Οι παίκτες του Λεύτερη Σούμποτιτς απέκτησαν προβάδισμα από την αρχή και το αύξαναν σταδιακά.

Οι παίκτες του Λεύτερη Σούμποτιτς απέκτησαν προβάδισμα από την αρχή και το αύξαναν σταδιακά, φτάνοντας σε άπιαστα σημεία τη διαφορά και μην κινδυνεύοντας, σε καμία περίπτωση, από τους αντιπάλους τους.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Μπράουν με 22 και Μπάβτσιτς με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο ΜακΑλαρνι με 14 πόντους.

Ο Μπάβτσιτς ξεκίνησε «φουριόζος» και βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» να αποκτήσουν πρώτα μια διαφορά και μετά να αρχίζουν να ξεφεύγουν, ήτοι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +7 για τον «αυτοκράτορα», με την αμέριστη συμπαράσταση του Μπράουν. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Λεύτερη Σούμποτιτς «ανέβασαν ταχύτητα» και, έχοντας απόλυτο ομαδικό πνεύμα, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +20.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, όπου η επιθετική υπεροπλία των γηπεδούχων τους κρατούσε στο +15 με +20, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, οι δυο προπονητές έριξαν στο παρκέ όλους τους παίκτες που είχαν στην αποστολή τους και το +23 ήταν αναπόφευκτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 48-38, 73-53, 97-74

ΆΡΗΣ (Σλόμπονταν Σούμποτιτς): Μπράουν 22 (2), Ουίντερς 8 (2), Ταπούτος 10, Τσαϊρέλης 6, Χατζηβρέττας 10, Χαραλαμπίδης 11, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 17 (3), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11, Βεργίνης 2, Μποχορίδης

Ίκαρος Καλλιθέας (Άρης Λυκογιάννης): Χάρις 6, Αγαδάκος 11, Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλας 6, Πολυτάρχου 10 (2), Τόμπσον 9, Καλαμπόκης 6, ΜακΑλαρνι 14 (2), Κερασοβίτης, Κατούφας 2, Πετροδημόπουλος 3, Τουντζιαράκης 1

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης