Η πτώση της «βασίλισσας»

Η ΑΕΚ έκανε με καθυστέρηση το καθήκον της. Νίκησε μεν με 76-68 τον Ηλυσιακό στη Ζωφριά, αλλά η ταυτόχρονη νίκη του Ηλυσιακού στη Ρόδο επί του Κολοσσού σήμανε τον πρώτο υποβιβασμό στην ιστορία της. Παγωμάρα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, πιθανότερο σενάριο η πτώχευση της ΚΑΕ και ο υποβιβασμός της στη Β’ Εθνική, προκειμένου να «καθαρίσει» από χρέη. Απογοήτευση και για τους «κυανέρυθρους», που έμειναν εκτός play-offs.

Αναλυτικά:

Ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση περίπου δέκα λεπτών, αφού πριν το τζάμπολ οι οπαδοί της ΑΕΚ έριξαν εκατοντάδες χαρτάκια στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μόλις καθαρίστηκε το παρκέ κι όλα ήταν έτοιμα για την έναρξη, έριξαν και μια δεύτερη… δόση. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα το ματς από τους εμφανώς αγχωμένους στην αρχή «κιτρινόμαυρους» και με πρωταγωνιστή τον Άντερσον συντηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα ως τα μέσα της περιόδου (10-12). Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στον Ντικούδη, άρχισαν να τον τροφοδοτούν σωστά και τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους εκείνος έφερε την ομάδα του στο 22-17.

Δύο τρίποντες «βόμβες» του Νικολαΐδη και τα καλά νέα από το Βενετόκλειο προκάλεσαν έκρηξη χαράς στις εξέδρες του κλειστού της Ζωφριάς, αλλά οι «κυανέρυθροι» απάντησαν αμέσως και με ένα σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε με δύο τρίποντα του Παραγυιού (!) κατάφεραν να προηγηθούν (28-29). Μάλιστα έφτασαν στο +4 (34-38) έχοντας 7/13 από τα 6,75μ. χάρη στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια, σε συνδυασμό με την αδύναμη περιφερειακή άμυνα των γηπεδούχων, που πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (37-40).

Η προσπάθεια των οπαδών της ΑΕΚ να οδηγήσουν σε καθυστερημένη λήξη τον αγώνα στη Ζωφριά (ρίχνοντας χαρτάκια) προκειμένου να είναι γνωστό το αποτέλεσμα του αγώνα Κολοσσός-Ηλυσιακός, δεν είχε αποτέλεσμα αφού στην ανάπαυλα δόθηκε εντολή από τον ΕΣΑΚΕ να αρχίσει ταυτόχρονα το δεύτερο ημίχρονο στα δύο παιχνίδια. Η «Ένωση» προηγήθηκε με 45-42 στις αρχές της επανάληψης με οδηγούς τους Ντικούδη και Νικολαΐδη, ο Ηλυσιακός προσπέρασε ξανά (45-48), αλλά οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού κατάφεραν να φτάσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (58-53).

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +9 μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς (62-53), ο Πανιώνιος πλησίασε στους πέντε (62-58), αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς ξεφεύγοντας με +11, 70-59, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η προσοχή είχε πλέον στραφεί στο «Βενετόκλειο», από όπου τα νέα που έρχονταν δεν ήταν καλά για την «Ένωση». Το τελικό 76-68 μικρή σημασία είχε, καθώς η νίκη του Ηλυσιακού στη Ρόδο με 58-49 σήμανε τον πρώτο υποβιβασμό στην ιστορία της.

Τα πρόσωπα των παικτών, των μελών της διοίκησης και των οπαδών στις κερκίδες ήταν «παγωμένα», προσπαθώντας να συνειδητοποιήσουν πώς ολοκληρώθηκε αυτή η καταστροφική χρονιά. Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος με την ήττα αυτή έμεινε στην ένατη θέση και εκτός play-offs.

Δεκάλεπτα: 22-17, 37-40, 58-53, 76-68.

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ, Κοχαντάρεβιτς 3 (6 ριμπ.), Νικολαΐδης 18 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Μπόιντ 3, Ντικούδης 29 (8 ριμπ.), Δορκοφίκης 12, Καλλινικίδης 7, Μάντιτς 4.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 19 (5 ασίστ), Αθανασούλας 2, Τσιάρας 8, Αθηναίου 6, Μπατής 8, Γιάνκοβιτς 1, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 1, Κοβίλ 13 (10 ριμπ.), Παραγυιός 10.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τανατζής, Ψαριανός (Ντίνος)