Στίβος

Κορυφαίοι Χονδροκούκης, Κυριακοπούλου

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης και η Νικόλ Κυριακοπούλου αναδείχθηκαν ως οι κορυφαίοι αθλητές στίβου στην Ελλάδα για τον Μάρτιο, μετά τη σχετική ψηφοφορία που διεξάγει κάθε μήνα ο ΣΕΓΑΣ, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του. Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές πήραν τις περισσότερες ψήφους από τους φίλους του κλασικού αθλητισμού, που κατέθεσαν την ψήφο τους στη σχετική διαδικασία.

Ο πρωταθλητής του ύψους, που συγκέντρωσε 87,1%, είχε εντυπωσιάσει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού που είχε διεξαχθεί 4-6 Μαρτίου στο Παρίσι, παίρνοντας την πέμπτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος με 2.29, ήτοι την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών και ατομικό του ρεκόρ.

Ακολούθησε στη δεύτερη θέση στην ψηφοφορία ο Κώστας Μπανιώτης, που στην ίδια διοργάνωση και στο ίδιο αγώνισμα πήρε την τέταρτη θέση με 2.32, ήτοι ατομικό ρεκόρ, συγκεντρώνοντας 6,9%. Τρίτος ήταν ο Κώστας Φιλιππίδης με 6%, ο οποίος στο Παρίσι είχε καταλάβει την πέμπτη θέση στον τελικό του επί κοντώ με 5.61.

Όσον αφορά την πανελλήνια ρεκορντγούμαν στο επί κοντώ σε ανοιχτό και κλειστό στίβο, σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 4.55 στη γαλλική πρωτεύουσα, καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Η Κυριακοπούλου συγκέντρωσε το 64% των ψήφων, ενώ ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Κατερίνα Στεφανίδη με 26,7% και στην τρίτη θέση η Αθανασία Πέρρα με 9,2%.

Η Στεφανίδη στο επί κοντώ στις 26 Μαρτίου, στον πρώτο της αγώνα στον ανοιχτό στις ΗΠΑ, πέρασε τα 4.42 και σημείωσε ατομικό ρεκόρ, ενώ έγινε η τέταρτη καλύτερη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Από την άλλη, η αθλήτρια του τριπλούν συμμετείχε, επίσης, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι και πήρε την έβδομη θέση στον τελικό του αγωνίσματος.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης