Κύπρος

Πρώτο βήμα για την «Κυρία»!

Στον πρώτο ημιτελικό του κυπριακού κυπέλλου, η Ανόρθωση πήρε ισοπαλία στο «Τσίρειο» 1-1 με τον Απόλλωνα Λεμεσού και απέκτησε προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στις 18 Μαΐου. Φαβορί και η Ομόνοια που νίκησε με 1-0 τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ!

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να σκοράρει στο 19ο λεπτό με τον Οκκά, όμως το γκολ λανθασμένα δεν μέτρησε. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες βελτίωσαν την απόδοση τους και στο 74΄ ο Περόνε σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας σαφές προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιντέρος και δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό έκανε η Ομόνοια, που επικράτησε με σκορ 1-0 του Εθνικού Άχνας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν από την αρχή και είχαν τον έλεγχο του Αγώνα στο πρώτο μέρος με αποτέλεσμα να προηγηθούν τελικά στο 44΄ με τον Μακρίδη. Το δεύτερο μέρος δεν είχε πολύ καλό ρυθμό και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλος.

Απόλλωνας Λεμεσού-Ανόρθωση 1-1