Final 4 2011

Παναθηναϊκός-Σιένα 77-69 (Τελικό)

Διαβάστε το χρονικό της μεγάλης νίκης του Παναθηναϊκού όπως την μετέφερε το www.sport-fm.gr. Αποστολή στη Βαρκελώνη: Βασίλης Μοιρώτσος, Τάσος Νικολόπουλος.

Λήξη του παιχνιδιού, ο ΠΑΟ νικητής!

77-69 Μειώνει ο Καουκένας αλλά μικρή σημασία έχει. Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει ήδη το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής

70-61 Από τον Μπατίστ

68-61 Τρίποντο του Καουκένας που θα πάρει και το φάουλ από τον Μπατίστ. Βάζει και τη βολή ο Λιθουανός

68-57 Πέμπτο φάουλ του Λαβρίνοβιτς που θα κάτσει στον πάγκο. Στο +11 η διαφορά με τις βολές του Διαμαντίδη

66-57 Τέταρτο φάουλ του Στόουνρουκ 5'08'' πριν το τέλος. 2/2 εύστοχος ο Βουγιούκας

Έναρξη τέταρτης περιόδου

Σύνοψη τρίτης περιόδου: Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι (42-36) και στη συνέχεια μπλόκαρε στην επίθεση λόγω της αστοχίας του από την περιφέρεια, αλλά η Σιένα επιδόθηκε σε μία σειρά λαθών κι ένα ρεσιτάλ χαμένων σουτ (1/12 τρίποντα μετά από 25 λεπτά αγώνα) που δεν της επέτρεπαν να απειλήσει. Οι-σε εξαιρετική βραδιά-Φώτσης και Καλάθης κέρδισαν το τέταρτο φάουλ των Λαβρίνοβιτς και Μος αντίστοιχα (σύντομα ακολούθησε και ο Ράκοβιτς), οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και η διαφορά έφτασε στο +11, 49-38, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο. Η Σιένα έβαλε… γκολ μετά από πεντέμισι λεπτά χάρη σε δύο βολές του ΜακΚάλεμπ και το τρίποντο του Φώτση έφερε τον Παναθηναϊκό στο 52-40. Το συγκρότημα του Πιανιτζάνι βρήκε λύσεις από τη γραμμή και ένα τρίποντο του Χέρστον μειώνοντας στους επτά (54-47), ωστόσο οι «πράσινοι»-μιας και η Σιένα φορούσε λευκά-τελείωσαν την περίοδο με λέι απ του Καλάθι και σκορ 56-47.

Λήξη τρίτης περιόδου

56-47 Με τον Καλάθη στον αιφνιδιασμό

54-47 2/2 από τον Καουκένας. Μειώνει κι άλλο η Σιένα

54-45 Με τον Τσαρτσαρή

52-45 Τρίποντο του Χέρστον

52-42 Μειώνει από τη γραμεί τον βολών ο Μος

52-40 Στο +12 με 13 πόντους του Αντώνη Φώτση!

49-40 2/2 βολές από τον ΜακΚάλεμπ. Στον Φώτση χρεώθηκε το φάουλ

49-38 Τέταρτο φάουλ και για τον Ράκοβιτς! Τα προβλήματα για τη Σιένα αυξάνονται. Στο +11 ο Παναθηναϊκός με 2/2 βολές από τον Μπατίστ

47-38 Στο +9 ο ΠΑΟ με τον Μπατίστ

Τάιμ άουτ καλεί ο Πιανιτζάνι βλέποντας την ομάδα του να έχει πετύχει μόλις ένα καλάθι στην τρίτη περίοδο.

45-38 Πάλι από τον Καλάθη. Στον +7 οι "πράσινοι".

43-38 Τέταρτο και για τον Μος στον Καλάθη. 1/2 από την γραμμή των βολών για τον Ελληνοαμερικανό γκαρντ.

Τέταρτο φάουλ του Λαβρίνοβιτς, πάνω στον Φώτση!

Τρίτο φάουλ και για τον Μος. Από τρια έχουν Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς. Κανείς από τους παίκτες του Παναθηναϊκού δεν βρίσκεται μέχρι στιγμής στην επικίνδυνη ζώνη.

42-38 Μειώνει ο Μος

42-36 Από τον Φώτση

Με Διαμαντίδη, Νίκολας, Περπέρογλου, Φώτση και Βουγιούκα ξεκινά ο ΠΑΟ στο β' ημίχρονο. Γιάριτς, Στόουνρουκ, Λαβρίνοβιτς, Χέρστον και Μος, για τη Σιένα.

Έναρξη τρίτης περιόδου.

Σύνοψη δεύτερης περιόδου: Συνεχίζοντας την κυριαρχία της στους αιθέρες (10 επιθετικά ριμπάουντ μετά από 12 λεπτά αγώνα), η Σιένα έφτασε στο +7 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (17-24). Ο Νίκολας με τρίποντο έδωσε προσωρινή λύση στην επιθετική δυστοκία, ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα λάθη και υποχρέωσε σε πολλά τέτοια τους Ιταλούς, ωστόσο το επιθετικό πρόβλημα ήταν εμφανές. Τα τρία φάουλ του Λαβρίνοβιτς πεντέμισι λεπτά πριν το ημίχρονο, αλλά και του Ράκοβιτς δύο λεπτά μετά ήταν πολύ καλά δώρα για το «τριφύλλι», που με δύο γκολ-φάουλ από Βουγιούκα και Καλάθη κατάφερε αρχικά να μειώσει στον πόντο (29-30) και να περάσει μπροστά με τρίποντο του Φώτση (32-30). Οι διαιτητές που σφύριζαν εκατέρωθεν με το παραμικρό από την αρχή του αγώνα, έκλεισαν τα μάτια σε δύο αντιαθλητικά του Καουκένας, αλλά ο Παναθηναϊκός παίρνοντας ώθηση από την καλή του άμυνα, ελέγχοντας καλύτερα τα ριμπάουντ και περιορίζοντας τα λάθη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με 40-36.

Λήξη της δεύτερης περιόδου

40-36 Ο Φώτσης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών

39-36 Κάρφωμα του Ακιντέλε

39-34 Στο +5 με 1/2 του Διαμαντίδη

38-34 Φάουλ του Καουκένας στον Μπατίστ. 1/2 από τον Αμερικανό ο οποίος θα πάρει το επιθετικό και στη συνέχεια θα καρφώσει θεαματικά την μπάλα στο καλάθι.

35-34 Με λέι απ του Χέρστον

35-32 Κι άλλο τρίποντο με τον Περπέρογλου

32-32 Ισοφαρίζει η Σιένα

32-30 Τρίποντο του Φώτση. Πρώτη φορά μπροστά ο Παναθηναϊκός

29-30 Νέο γκολ φάουλ από τον Καλάθη έπειτα από ασίστ του αρχηγού του "τριφυλλιού". Αστοχεί στη βολή

27-30 Με το ίδιο νόμισμα απαντά ο ΠΑΟ. Πρωταγωνιστές οι Βουγιούκας και Ράκοβιτς

24-30 Καλάθι του ΜακΚάλεμπ που παίρνει και το φάουλ από τον Νίκολας. Εύστοχος στη βολή

24-27 Μειώνει με λέι απ ο Περπέρογλου

Ευχάριστα νέα για τον Παναθηναϊκό. Τρίτο φάουλ για τον Λαβρίνοβιτς.

22-27 Φάουλ του Τσαρτσαρή στον Στόουντουκ. Ευστοχεί στη μία ο Αμερικανός.

22-26 Ασίστ του Βουγιούκα στον Καλάθη, ο οποίος θα κερδίσει το φάουλ και θα πάει στην γραμμή των ελευθέρων βολών (2/2)

20-26 Με αντιαθλητικό χρεώνεται ο Σάτο! 2/2 ο Καραρέτο

20-24 Τρίποντο του Νίκολας

17-24 Κι άλλο φάουλ. Ο Μπατίστ στον Ακιντέλε. 2/2 από τον Νιγηριανό

17-22 Φάουλ του Διαμαντίδη (2ο) στον Καουκένας. 1/2 βολές από τον Λιθουανό αλλά η Σιένα κερδίζει ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ

Έναρξη δεύτερης περιόδου

Σύνοψη πρώτης περιόδου: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αιφνιδίασε με την επιλογή του να χρησιμοποιήσει στο βασικό σχήμα τον Ίαν Βουγιούκα και τον Νικ Καλάθη στο πλευρό του Δημήτρη Διαμαντίδη στην περιφέρεια, πλαισιωμένους από τους Ρομέιν Σάτο και Αντώνη Φώτση. Αντίθετα ο Σιμόνε Πιανιτζάνι προτίμησε να ρίξει από την αρχή στη μάχη τον Μάρκο Γιάριτς, με τους Ντέιβιντ Μος, Μαλίκ Χέρστον, Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς και Μίλοβαν Ράκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην έναρξη του αγώνα. Δεν εξηγούνται αλλιώς τα πολλά λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα πρώτα τριάμισι λεπτά του ματς, που επέτρεψαν στη Σιένα να προηγηθεί με +4 (7-11). Πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα, Ράκοβιτς και Μος φορτώθηκαν με δύο φάουλ, αλλά ο Λαβρίνοβιτς με επτά πόντους και τα επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα έξι λεπτά συνέχιζαν να κάνουν τη ζημιά στην ελληνική ομάδα (10-15). Το κακό πρόσωπο των πρωταθλητών συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της περιόδου με συνέπεια χάρη σε καλάθι του Νίκου Ζήση με την εκπνοή η Σιένα να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21). Διαφορά μάλλον… κολακευτική για τον Παναθηναϊκό, που στην πρώτη περίοδο είχε 6 λάθη και 7 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Λήξη πρώτης περιόδου

17-21 Ο Ζήσης στην εκπνοή δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του

17-19 Με βολές του Νικ Καλάθη

15-19 Λέι απ του Ζήση

15-17 Δεύτερο φάουλ του Στόουνρουκ αυτή τη φορά πάνω στον Φώτση. Μειώνει στους δύο ο "Μπάτμαν"

13-17 Από τον Καουκένας

Ακόμα ενα αμυντικό ριμπάουντ χάνει ο ΠΑΟ. Η Σιένα ανανεώνει για έβδομη φορά επίθεση!

13-15 Δεύτερο συνεχόμενο φάουλ στον Μπατίστ. Αυτή τη φορά ο Μάικ είναι αλάνθαστος

11-15 Φάουλ του Στόουνρουκ στον Μπατίστ. Ευστοχεί στη μία βολή ο Αμερικανός.

10-15 Στο +5 η Σιένα με τον Καουκένας

10-13 Από τον Σάτο

8-13 Εύκολο καλάθι από τον Λαβρίνοβιτς

Τάιμ άουτ καλεί ο Ομπράντοβιτς.

8-11 Φάουλ του Ράκοβιτς στον Σάτο (το 2ο). Μία βολή βάζει ο Κεντροαφρικανός φόργουορντ του ΠΑΟ

7-11 Ράκοβιτς με δεύτερη προσπάθεια

Πέμπτο λάθος από τον Παναθηναϊκό σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά.

7-9 Με τον Ράκοβιτς

7-7 Άμεση απάντηση από τον Σάτο!

4-7 Ο Λαβρίνοβιτς έμεινε ελεύθερος και έκανε τη ζημιά από τα 6,75

4-4 Άλεϊ ουπ πάσα του Διαμαντίδη στον Φώτση που καρφώνει την μπάλα στο καλάθι

2-4 Φάουλ του Βουγιούκα στον Μος. Δύο βολές για τη Σιένα

2-2 Με λέι απ του Καλάθη. Προηγήθηκαν εκατέρωθεν λάθη. Το άγχος είναι εμφανές.

0-2 με τον Λαβρίνοβιτς

Πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό

Έναρξη της πρώτης περιόδου

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47,

Παναθηναϊκός: Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Σάτο, Νίκολας, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Καλάθης, Καϊμακόγλου.

Σιένα: ΜακΚάλεμπ, Ζήσης, Χέρστον, Καραρέτο, Ράκοβιτς, Λαβρίνοβιτς, Καουκένας, Ρες, Ακιντέλε, Γιάριτς, Στόουνρουκ, Μος.

Διαιτητές: Μιτχάνα (Ισπανία), Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Λοτερμόζερ (Γερμανία)

19:00 Έναρξη του αγώνα. Καλάθης, Διαμαντίδης, Σάτο, Φώτσης, Βουγιούκας στην πεντάδα του ΠΑΟ. Γιάριτς, Μος, Χέρτσον, Ράκοβιτς και Λαβρίνοβιτς για την Σιένα.

18:55 Η παρουσίαση τυων δύο ομάδων άρχισε. Πολλές οι κενές θέσεις στο γήπεδο, αφού οι οπαδοί των ομάδων που αγωνίζονται στον δεύτερο ημιτελικό μάλλον... σνόμπαραν στην πλειοψηφία τους το πρώτο παιχνίδι και προτίμησαν μία βόλτα στην πανέμορφη Βαρκελώνη.

18:50 Χωρίς εκπλήξεις οι δωδεκάδες των δύο ομάδων

18:47 Όχι μόνο στη Βαρκελώνη αλλά και στην Αθήνα οι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν πάρει θέσεις. Ο Σωτήτης Νίνης θέλει να δώσει ώθηση στην ομάδα μπάσκετ. Μόλις έγραψε στο twitter του "Πάμε ΠΑΟ", στα ισπανικά φυσικά (Vamos PAO).

18:40 Περίπου 2.500-3.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού βρίσκονται στις εξέδρες του «Παλάου Σαν Τζόρντι».

18:30 Οι οπαδοί της Μακάμπι ακολουθούν τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και ενώνουν τις φωνές τους μαζί τους! Οι «πράσινοι» βρήκαν έναν απρόσμενο σύμμαχο στην προσπάθειά τους.

18:20 Οι δύο ομάδες ξαναμπαίνουν στο παρκέ για προθέρμανση. Πρώτα ο Παναθηναϊκός και έπειτα η Σιένα. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς θα αγωνιστούν με πράσινες φανέλες και αυτοί του Πιανιτζάνι με λευκές.

Αποθέωση για τους «πράσινους» από τους φιλάθλους της ομάδας που βρίσκονται -στην πλειοψηφία τους- στο Παλάου Σαν Τζόρντι. Ζητούν το έκτο ευρωπαϊκό και αποδοκιμάζουν τη Σιένα.

Πανό από όλα τα μέρη της Ελλάδας: Μεσόγεια, Αμαλιάδα, Σκύρος, Καβάλα, Κομοτηνή, Λουτράκι, Μπραχάμι, Νέα Σμύρνη, Χαλκίδα, Σέρρες, Γουδή, Κερατέα, Αίγιο, Ερέτρια.

Όσον αφορά στην εξέδρα της Μακάμπι, οι περισσότεροι φίλοι της «ομάδας του λαού» βρίσκονται ακόμα εκτός γηπέδου.

18:00 Οι εξέδρες σιγά-σιγά γεμίζουν. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βγήκαν για προθέρμανση και επέστρεψαν στα αποδυτήρια. Αυτή τη στιγμή στο παρκέ βρίσκεται η Σιένα. Τα συνθήματα των φίλων του "τριφυλλιού" έχουν αρχίσει με θέμα τα προηγούμενα Final-4.

17:30 Ο καιρός στη Βαρκελώνη είναι καλοκαιρινός. Μεγάλος όγκος των φιλάθλων των ομάδων έχει ήδη πάρει το δρόμο για το «Παλάου Σαν Τζόρντι». Στις εισόδους του γηπέδου έχουν σχηματιστεί ουρές ωστόσο ο κόσμος είναι υπομονετικός.

Από τους οπαδούς των φιναλίστ αυτοί του Παναθηναϊκού είναι οι πιο… εκδηλωτικοί. Με συνθήματα τους ζητούν από τον Ομπράντοβιτς και τους παίκτες του σηκώσουν το έκτο, ενώ δεν λείπουν και αυτά σε βάρος του Ολυμπιακού. Πάντως η συνύπαρξη των φιλάθλων είναι ειρηνική.

Αρκετοί είναι οι αυτοί που θέλουν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις στα 3 on 3, κυρίως φίλοι του Παναθηναϊκού και της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Όσο για τους Ιταλούς; Προτίμησαν να ξαποστάσουν σε ένα κιόσκι που έχει στηθεί για να προβάλει τη Σιένα ως πολιτιστική πρωτεύουσα το 2019.

Δείτε το τρίτο μέρος της εκπομπής ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΤΟ

Διαβάστε στο preview του αγώνα τις οδηγίες του στρατηγού Ομπράντοβιτς, τη στατιστική σύγκριση των δύο ομάδων και των παικτών τους, αλλά και τι λέει η προϊστορία.

Έτοιμος να το... γιορτάσει

Η προετοιμασία του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης προπονήθηκε για δεύτερη συνεχή μέρα σε φουλ ρυθμούς ξεπερνώντας τη γαστρεντερίτιδα που είχε προκαλέσει ανησυχία στις αρχές της εβδομάδας. Έτσι ο αρχηγός θα έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί και να γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο τα 31α γενέθλιά του. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που φτάνει σε Final 4 για δωδέκατη φορά έχοντας κατακτήσει ήδη επτά τίτλους (τέσσερις με τον Παναθηναϊκό) με τους συνεργάτες του έχουν κάνει φύλλο και φτερό το παιχνίδι της Σιένα αναλύοντας και την παραμικρή λεπτομέρεια και πλέον εναπόκειται στους παίκτες των «πρασίνων» να εφαρμόσουν τις οδηγίες.

Συγκέντρωση για 40 λεπτά, έλεγχος των ριμπάουντ, περιορισμός των λαθών και ώριμες επιλογές στην επίθεση είναι ο μόνιμος «οδηγός» του Σέρβου κόουτς για τους παίκτες του. Ειδικότερα, όμως, έχει εστιάσει:

- στην αντιμετώπιση του βραχύσωμου Μπο ΜακΚάλεμπ από την περιφερειακή γραμμή (ίσως πέσει πάνω του ο γοργοπόδαρος Καλάθης).

- τον έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας απέναντι στους αθλητικούς παίκτες της Σιένα που διεκδικούν ομαδικά το (επιθετικό κυρίως) ριμπάουντ.

- την άμυνα στο περιφερειακό σουτ του Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς που αρέσκεται στο να απομακρύνεται από τη ρακέτα και να «πυροβολεί».

- τα πικ-εν-ρολ που στήνουν Ζήσης και Γιάριτς με τους σέντερ της ομάδας.

- την καλή κυκλοφορία της μπάλας, καθώς η Σιένα παίζει πολύ σκληρή κι επιθετική άμυνα με στόχο να ωθήσει τον αντίπαλο σε λάθη και να πετύχει εύκολα καλάθια.

Ο κόσμος στο πλευρό του...

Στο πλευρό του Παναθηναϊκού υπολογίζεται πως θα βρεθούν περίπου 3.000 φίλοι του. Αριθμός σχεδόν διπλάσιος από τον αντίστοιχο της Σιένα, ωστόσο ως θεωρητικό φαβορί οι «πράσινοι» πιθανότατα θα έχουν να αντιμετωπίσουν και τις φωνές των οπαδών της Μακάμπι και της Ρεάλ, όπως επίσης και των «ουδέτερων» Καταλανών που μάλλον δεν έχουν ξεχάσει ακόμη τον αποκλεισμό της ομάδας τους (Μπαρτσελόνα) από τους πρωταθλητές Ελλάδος.

Οι... άλλοι

Στις τάξεις της Σιένα υπάρχει πίστη πως στην τέταρτη παρουσία της ομάδας σε Final 4 είναι εφικτή η πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά. Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι δεν έχει αγωνιστικούς πονοκεφάλους και περιμένει ένα πρόσωπο ανάλογο με εκείνο που έφερε την πρόκριση επί του Ολυμπιακού στα προημιτελικά. Σε σχέση με εκείνα τα ματς, μάλιστα, οι πρωταθλητές Ιταλίας θα έχουν σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση τους Μπο ΜακΚάλεμπ και Ριμάντας Καουκένας, που πλέον έχουν αφήσει πίσω τους τραυματισμούς τους και τον τελευταίο ενάμιση μήνα αγωνίζονται κανονικά έχοντας βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Η στατιστική σύγκριση των δύο ομάδων (Παναθηναϊκός-Σιένα)

Αν οι αριθμοί λένε την αλήθεια στο μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με βάση τα πεπραγμένα της σε σχέση με αυτά της Σιένα στη φετινή Ευρωλίγκα μειονεκτεί (και μάλιστα ελαφρώς) μόνο στην άμυνα, στα λάθη και στα κλεψίματα.

Σύγκριση ανά θέση

Δημήτρης Διαμαντίδης: 12,6π., 3,8 ριμπ., 6 ασίστ, 1,6 κλεψ.
Μπο ΜακΚάλεμπ: 12π., 2,2 ριμπ., 2,2 ασίστ, 2 κλεψ.

Νικ Καλάθης: 4,3π., 1,5 ριμπ., 1,3 ασίστ, 0,6 κλεψ.
Νίκος Ζήσης: 6π., 2 ριμπ., 2,9 ασίστ, 0,9 κλεψ.

Μιλένκο Τέπιτς: 2,7π., 1,1 ριμπ., 0,7 ασίστ, 0,3 κλεψ.
Μάρκο Γιάριτς: 5,9π., 1,2 ριμπ., 1,2 ασίστ, 0,7 κλεψ.

Ντρου Νίκολας: 9,9π., 1,3 ριμπ., 1,7 ασίστ, 0,4 κλεψ.
Ριμάντας Καουκένας: 12,2π., 1,9 ριμπ., 2,1 ασίστ, 1,2 κλεψ.

Ρομέιν Σάτο: 8,9π., 3,7 ριμπ., 1,2 ασίστ, 0,8 κλεψ.
Μάρκο Καραρέτο: 4,3π., 0,7 ριμπ., 0,6 ασίστ, 0,6 κλεψ.

Στράτος Περπέρογλου: 7,5π., 2,2 ριμπ., 0,8 ασίστ, 0,6 κλεψ.
Ντέιβιντ Μος: 7,5π., 2,5 ριμπ., 1,9 ασίστ, 1,4 κλεψ.

Κώστας Καϊμακόγλου: 3,4π., 2,5 ριμπ., 0,6 ασίστ, 0,6 κλεψ.
Μαλίκ Χέρστον: 8,6π., 3,3 ριμπ., 1 ασίστ, 0,7 κλεψ.

Αντώνης Φώτσης: 8,3π., 5,9 ριμπ., 0,9 ασίστ, 0,9 κλεψ.
Σον Στόουνρουκ: 4,2π., 3,9 ριμπ., 1,6 ασίστ, 1,6 κλεψ.

Κώστας Τσαρτσαρής: 6π., 3,3 ριμπ., 0,7 ασίστ, 0,7 κλεψ.
Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς: 11,8π., 5,1 ριμπ., 1,1 ασίστ, 0,8 κλεψ.

Μάικ Μπατίστ: 12,9π., 5,3 ριμπ., 0,8 ασίστ, 0,8 κλεψ.
Μίλοβαν Ράκοβιτς: 7,9π., 3,4 ριμπ., 0,4 ασίστ, 0,7 κλεψ.

Άλεξ Μάριτς: 3,7π., 3,6 ριμπ., 0 ασίστ,, 0,7 κλεψ.
Αντρέα Μικελόρι: 2,1π., 1,6 ριμπ., 0,1 ασίστ, 0,1 κλεψ.

Ίαν Βουγιούκας: 4π., 1,1 ριμπ. 0,2 ασίστ, 0,2 κλεψ.
Τόμας Ρες: 2,8π., 1,8 ριμπ., 0,1 ασίστ, 0,3 κλεψ.

Η παράδοση

Παναθηναϊκός και Σιένα έχουν αναμετρηθεί 20 φορές στην Ευρωλίγκα την τελευταία δεκαετία, αλλά ουδέποτε έχουν συναντηθεί σε Final 4. Οι πρωταθλητές Ελλάδος μετρούν 12 νίκες έναντι 8 των πρωταθλητών Ιταλίας. Οι πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους ήταν στα προημιτελικά της διοργάνωσης το 2009, όταν η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε την πρόκριση με 3-1 (νικώντας δύο φορές στην Ιταλία) καθ’ οδόν για την κατάκτηση του πέμπτου ευρωπαϊκού της τίτλου στο Βερολίνο.

Σε επίπεδο προπονητών, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει αντιμετωπίσει οκτώ φορές τον Σιμόνε Πιανιτζάνι, όλες σαν προπονητές ο μεν του Παναθηναϊκού και ο δε της Σιένα, με τον «Ζοτς» να μετρά πέντε νίκες.

* Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Ισπανός Χουάν Κάρλος Μιτχάνα, ο Πολωνός Γκρεγκόρζ Ζιεμπλίτσκι και ο Γερμανός Ρόμπερτ Λότερμοζερ.