Γ' Εθνική

Με θρίαμβο γιόρτασε την άνοδο!

Την επιστροφή της μετά από πέντε περιόδους στη Football League γιορτάζει η Παναχαϊκή, η οποία νίκησε με 4-1 τον Πλατανιά και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή, στον πρώτο όμιλο της Football League 2. Γλέντι και στην Επανομή, η οποία νίκησε 1-0 την Αναγέννηση Γιαννιτσών και παρέμεινε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου.

1ος όμιλος

Το γλέντι είχε ξεκινήσει από νωρίς στην Πάτρα αφού οι φίλαθλοι της Παναχαϊκής είχαν γεμίσει το γήπεδο. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Καραγιάννη, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 39΄ισοφάρισαν με τον Μιρτσέτα και προσωρινά γέμισαν με άγχος τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά για την Παναχαϊκή να καθαρίσει το ματς. Στο 62΄ο Φούφουλας και στο 68΄ ο Ουρτάδο έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων και την ευκαιρία στους οπαδούς να πανηγυρίσουν. Στο 82ο λεπτό ο Καραγιάννης έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Προβατίδης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα Μέγαρα, ο Βύζας πήρε την πολύτιμη νίκη επί του Ηρακλή Ψαχνών με 1-0 (83΄ Όκουε) και θα ξεκινήσει τη διαδικασία των play-off με δύο βαθμούς. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η ομάδα της Εύβοιας και θα μπει χωρίς βαθμό στους αγώνες κατάταξης.

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου

Κυριακή 08/05 (17:00)

Πανηλειακός – Ρόδος 2-1
(51΄ Σωτηρόπουλος, 52΄Λαμπρογιώργος-54΄Γήττας)

ΠΑΟ Ρουφ – Χερσόνησος 1-1
(13΄ Καφές-67΄Καλογέρης)

Α.Ο.Χανιά – Παναιγιάλειος 6-2
(7΄,16, 33΄ Δρακάκης, 18΄, 78΄ Τσάτσος, 80΄Γονιωτάκης-10΄ Χαϊκάλης, 90΄Πουλούμπασης)

Παναχαϊκή – Πλατανιάς 4-2
(27΄, 82΄Καραγιάννης, 62΄Φούφουλας, 68΄Ουρτάδο-39΄ Μιρτσέτα, 90΄ Προβατίδης)

Βύζας Μεγάρων – Ηρακλής Ψαχνών 1-0
(83΄ Όκουε)

Κόρινθος – Ασπρόπυργος 4-1
(30΄Ζάρκος, 62΄Καφαντάρης, 84΄Αράπογλου, 90΄+2΄ Δημητριάδης-83΄ Λιοσάτος)

Οι αγώνες Κεραυνός Κερατέας – Αίας Σαλαμίνας και Αγία Παρασκευή – Απόλλων Σμύρνης, δεν θα διεξαχθούν μετά την αποβολή του ΤΑΠ Κεραυνός Κερατέας και της ΠΑΕ Αγία Παρασκευή από το Πρωτάθλημα.

Δείτε εδώ τη βαθμολογία του 1ου ομίλου

2ος όμιλος

Η Επανομή νίκησε την Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0 με γκολ του Κανούλα στο 10ο λεπτό και παρέμεινε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου, διατηρώντας και τη διαφορά τους ενός βαθμού από την δεύτερη Καλοννή, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με σκορ 3-0 τον Ναυπακτιακό Αστέρα.

Ο Φωκικός νίκησε με 5-2 την Κοζάνη στην έδρα του και κλείδωσε την τρίτη θέση και τη συμμετοχή του στα play-off.

Στη μάχη της παραμονής όλα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική, αφού πέντε ομάδες (Κοζάνη, Ζάκυνθος, Εθνικός Φιλιππιάδας, Ναυπακτιακός Αστέρας και Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας) θα παλέψουν για να αποφύγουν τις τρεις θέσεις, που μαζί με τον Μακεδονικό θα οδηγήσουν στο περιφερειακό πρωτάθλημα.