Πόλο

Δεν… βούλιαξαν οι ελπίδες για τίτλο!

Στην κόψη του ξυραφιού… η Βουλιαγμένη θυμήθηκε πως είναι πρωταθλήτρια! Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου νίκησαν 10-6 τον Ολυμπιακό στο «Λαιμό» και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά στους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών! Την Τρίτη στο Παπαστράτειο η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων. Με νίκη οι «ερυθρόλευκες» κατακτούν τον τίτλο, ειδάλλως θα υπάρξει και πέμπτο παιχνίδι.

Το ματς:

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κατάφερε να εκμεταλλευτεί να προηγηθεί στην παίκτρια παραπάνω με γκολ της Φαν Μπέλκουμ. Η Βουλιαγμένη δεν μπορούσε να σκοράρει αφού η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν δυνατή και σωστή και η πρώτη περίοδος τελείωσε με προβάδισμα της ομάδας του Χάρη Παυλίδη.

Το σύστημα του Ολυμπιακού μπέρδεψε τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου αφού μια με την Αντωνάκου, την Φαν Μπέλκουμ, την Μαυρέλου ή την Μανωλιουδάκη σε θέση φουνταριστού άνοιξαν την άμυνα της ομάδας του Λαιμού και το 0-2 ήταν λογικό στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι επιθετικές επιλογές όμως της Βουλιαγμένης ήταν σωστές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν αλλά οι «ερυθρόλευκες» ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 3-2 με γκολ της Μαυρέλου.

Το ματς στο τρίτο οκτάλεπτο «άνοιξε» και η Βουλιαγμένη άρπαξε την ευκαιρία στην μέση της περιόδου να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Κόνουκ, Μελιδώνη, Κουτέλη και Ρουμπέση έβαλαν σε θέση οδηγού τις γηπεδούχες αφού στο τέλος προηγούνταν με 6-4.

Στην τελευταία περίοδο, η Βουλιαγμένη πήρε μπρος. Αύξησε την διαφορά στα τέσσερα γκολ με πρωταγωνίστριες τις Μελιδώνη και Ρουμπέση, ένα λεπτό πριν το τέλος και οι ελπίδες της ομάδας να διατηρήσει τα σκήπτρα του ελληνικού πρωταθλήματος αναπτερώθηκαν.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων, αύριο στο «Παπαστράτειο» και αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει θα πανηγυρίσει το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-1, 4-2

Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Κόνουκ 2, Κουτέλη 2, Ρουμπέση 2, Μελιδώνη 2, Γερόλυμου 1, Ασημάκη 1.

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Μαυρέλου 2, Μπαλωμενάκη 1, Φαν Μπέλκουμ 1, Μανωλιουδάκη 1 , Αντωνάκου 1.