Βέλγιο

Πρωταθλήτρια η Γκενκ

Το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία της κατέκτησε η Γκενκ. Στο ντέρμπι με την Σταντάρ Λιέγης ήρθε ισόπαλη 1-1, το ένα από τα δύο αποτελέσματα που χρειαζόταν για να… ρίξει πρώτη το νήμα.

Παρόλα αυτά, η ισοπαλία αυτή δεν ήρθε εύκολα για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες της ομάδας της Λιέγης προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου με τον Μανγκαλά.

Με το σκορ αυτό η Σταντάρ Λιέγης κατακτούσε το τρόπαιο. Οι παίκτες της προσπάθησαν να κρατήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος, αλλά στο 77ο λεπτό ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων.

Ο Κένεντι ισοφάρισε για την Γκενκ, ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και σηματοδότησε την κατάκτηση του τίτλου από τους γηπεδούχους.

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον τα άλλα παιχνίδια. Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 3-0 της Γάνδης και η Λόκερεν επικράτησε 4-3 εκτός έδρας της Άντερλεχτ.