Ευρώπη

Μισή πρόκριση για «Μπάρτσα»

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Ουνικάχα Μάλαγα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 76-65 κι έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που απαιτούνται για να προκριθεί στον δεύτερο γύρο των play-offs. Οι Καταλανοί αντιμετώπισαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο μέρος, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 21-8 ξέφυγαν στο σκορ.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 17 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «μπλαουγκράνα», ενώ από 13 και 10 αντίστοιχα πρόσθεσαν οι Φραν Βάσκεθ και Έραζεμ Λόρμπεκ. Ο Ούρος Τρίπκοβιτς με 13 πόντους και ο Τζόελ Φρίλαντ με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ξεχώρισαν από την Ουνικάχα, που φιλοξενεί το δεύτερο ματς της σειράς το Σάββατο.

Την Παρασκευή διεξάγονται οι πρώτοι αγώνες στα ζευγάρια Ρεάλ Μαδρίτης-Φουενλαμπράδα, Κάχα Λαμποράλ-Γκραν Κανάρια και Βαλένθια-Μπιλμπάο.