Βέλγιο

Στα χέρια της η άνοδος

Το απόλυτο φαβορί για να πάρει το εισιτήριο της συμμετοχής στην Jupiler League της επόμενης περιόδου, έγινε η Μονς, η οποία νίκησε με σκορ 2-0 στην έδρα της Ούπεν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία του βελγικού πρωταθλήματος. Νίκη ανατροπή για τη Λόμελ, 2-1 την Μπέβερεν, που διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την πρώτη θέση.

Η Ούπεν μπορεί να ξεκίνησε τις αναμετρήσεις των play-off ως φαβορί, έχοντας καταφέρει να στείλει τη Σαρλερουά στη δεύτερη κατηγόρια, όμως μετά από τέσσερις αναμετρήσεις μετράει ισάριθμες ήττες και αποχαιρέτησε την πρώτη κατηγορία. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζερεμί Πέρμπετ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (43΄, 65΄), η Μονς άλωσε την έδρα της Ούπεν και έκανε το σημαντικότερο βήμα για να ανέβει στην πρώτη κατηγορία.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Μπέβερεν πήρε προβάδισμα στο 57΄ με τον Γέλισιτς, όμως επτά λεπτά ήταν αρκετά για τη γηπεδούχο Λόμελ να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Ντουφούρ στο 66΄ και ο Σερτζιόνι στο 73ο λεπτό σκόραραν και οδήγησαν τη Λόμελ στη δεύτερη νίκη της.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των play-off παραμονής

Πέμπτη 19/05 (21:30)

Ούπεν-Μονς 0-2
(43΄, 65΄ Περμπέτ)

Λόμελ-Μπέβερεν 2-1
(66΄Ντουφούρ, 73΄ Σεριτζιόνι -57΄ Γέλισιτς)

Ούπεν 0 (4)

Η Ούπεν, η οποία τερμάτισε στη 15η θέση έχει δημιουργήσει έναν όμιλο με τις ομάδες που τερμάτισαν στη δεύτερη, τρίτη και τέταρτη θέση στη δεύτερη κατηγορία (Λόμελ, Μονς, Μπέβερεν). Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη μετά από έξι αγωνιστικές θα πάρει το εισιτήριο της ανόδου.