ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 1-0 (Τελικό)

Ολοκληρώθηκε το ματς ΠΑΟ - ΠΑΟΚ για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ. Τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα ο Ζιλμπέρτο Σίλβα από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και τους αποζημίωσε με γκολ στο 74' με το οποίο οι "πράσινοι" νίκησαν 1-0! Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr όσα συμβαίνουν στον αγώνα.

Ολοκληρώθηκε το ματς ΠΑΟ - ΠΑΟΚ για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ.

Τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα ο Ζιλμπέρτο Σίλβα από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και τους αποζημίωσε με γκολ στο 74' με το οποίο οι "πράσινοι" νίκησαν 1-0!

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.

90+2’ Σουτ της απελπισίας από τον Βιτόλο, δοκιμάζει το πόδι του από μακριά ο Ισπανός, δεν βρίσκει στόχο.

90’ Τέσσερα λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

89’ Ο Τζόρβας βλέπει την κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις.

84’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια γυρίζει παράλληλα από αριστερά, πετάγεται πρώτος στην μπάλα με προβολή ο Μουσλίμοβιτς και στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τζόρβα!

80' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Χάβος αποσύρει στον πάγκο τον Φωτάκη και περνάει στο ματς τον Μουσλίμοβιτς.

76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Οι φίλοι του Παναθηναϊκού δεν ξεχνούν την προσφορά του Σαλπιγγίδη στην ομάδα τους και ιπποτική τον χειροκροτούν θερμά κατά τη διάρκεια της αντικατάστασής του από τον Ελ Ζαρ.

74’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0! Μετά από φάση διαρκείας, ο Ζιλμπέρτο με κοντινό σουτ, νικά τον Χαλκιά και δίνει το προβάδισμα στο «τριφύλλι»!

73' Μακρινό σουτ του Βύντρα, πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει ο Χαλκιάς.

69' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Σνάουτσνερ στη θέση του Έτο.

68' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Καραγκούνης και Μαρίνος θα πάρουν τις θέσεις Σπυρόπουλου και Νίνη.

60' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σιμάο.

59' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Καντέ έκανε κεφαλιά προς τα πίσω όμως ο Ζιλμπέρτο δεν πρόλαβε την έξοδο του Χαλκιά.

57' Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας.

52' Απειλεί ξανά ο Λέτο, αυτήν τη φορά με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή που διώχνει σε κόρνερ ο Χαλκιάς.

50' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Λέτο, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος αντί του Λουΐς Γκαρσία.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

43' Πολυ δυνατό σουτ του Νίνη, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι περνάει κόρνερ.

Μουρμούρες από Φερέιρα αλλά και την κερκίδα.

Πολύ μέτριο το θέαμα στο ΟΑΚΑ, καμία φάση της προκοπής.

24' Από μια μεγάλη γκάφα σώθηκε ο Κάκος. Αρχικά, ο διαιτητής υπέδειξε χέρι και πέναλτι σε προσπάθεια του Τσιρίλο, όμως στη συνέχεια πήρε πίσω την αρχική του απόφαση. Το ριπλέι τον δικαιώνει, αφού φαίνεται καθαρά πως η μπάλα βρήκε το στήθος του αμυντικού του ΠΑΟΚ.

Σταδιακά οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να περιορίσουν τις ενέργειες Λέτο και Νίνη και με διπλή ζώνη άμυνας ελέγχουν το κέντρο μη επιτρέποντας να απειληθεί η εστία του Χαλκιά.

12' Σέντρα του Λίνο και μακρινή κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Τζόρβας.

5' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με δυνατό σουτ του Βύντρα να το εξουδετερώνει ο Χαλκιάς.

1' Έναρξη του παιχνιδιού.

ΠΑΟ: Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος (68' Μαρίνος), Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Νίνης (68' Καραγκούνης), Λουίς Γκαρσία (46' Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Σισέ.

Στον πάγκο: Κοτσόλης, Μπουμσόνγκ, Πλεσί, Πετρόπουλος.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Έτο (69' Σνάουτσνερ), Λίνο, Βιτόλο, Τσουκαλάς, Φωτάκης (80' Μουσλίμοβιτς), Σαλπιγγίδης (76' Ελ Ζαρ), Βιερίνια, Αθανασιάδης.

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Μαλεζάς, Αρίας.

Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας). Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Γούκος (Ηπείρου)

Η βαθμολογία των πλέι οφ μετά από 4 αγωνιστικές:

ΠΑΟΚ 9
ΑΕΚ 8
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 7
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 3

Στον τελευταίο αγώνα μπροστά στο κοινό του για φέτος, το «τριφύλλι» θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος είναι τιμωρημένος, αλλά και του Σίντνεϊ Γκοβού, ο οποίος αποκλείστηκε από την αποστολή. Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα δεν προτίθεται να αλλάξει το 4-2-3-1, το οποίο αναμένεται να συνθέσουν οι Τζόρβας (τερματοφύλακας), Βύντρα, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος (άμυνα), Ζιλμπέρτο, Νίνης, Καραγκούνης (χαφ), Λέτο, Γκαρσία και Σισέ (επίθεση). Θέση διεκδικεί στη μεσαία γραμμή ο Σιμάο, όπως και ο Χριστοδουλόπουλος στην επιθετική τριπλέτα.

Το ίδιο σύστημα που χρησιμοποίησε στον αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, αναμένεται να παρατάξει και πάλι στο ίδιο γήπεδο ο Μάκης Χάβος. Ο προπονητής τους ΠΑΟΚ θα επαναφέρει το 4-3-3, με ενισχυμένο κέντρο, αφού θέλει να αποδιοργανώσει τη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού και δυσκολέψει την κυκλοφορία της μπάλας. Βέβαια, στο ματς με την «Ένωση» τη ζημιά έκαναν τα στημένα, σημείο στο οποίο είναι ιδιαίτερα δυνατό και το «τριφύλλι».

Ο Έλληνας τεχνικός θα ξεκινήσει, όπως όλα δείχνουν, τους Χαλκιά τερματοφύλακα, Ετό και Άλβες μπακ, Τσιρίλο και Κοντρέρας κεντρικό δίδυμο, Βιτόλο και Τουκαλά αμυντικά χαφ, τον Φωτάκης λίγο πιο μπροστά και τους Βιεϊρίνια και Σαλπιγγίδη «στηρίγματα» στον μοναδικό προωθημένο Αθανασιάδη, με την επιλογή του Μουσλίμοβιτς να «παίζει» ως εναλλακτική.