Oλλανδία

«Μίλησε» η έδρα

Τη συμμετοχή της στο διπλό «τελικό» που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League εξασφάλισε η Γκρόνιγκεν, η οποία νίκησε με σκορ 2-1 την Χέρακλες και χάρη στο 3-2 του πρώτου αγώνα και τα εκτός έδρας τέρματα πήρε την πρόκριση.

Με τις καλύτερες συνθήκες ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Έρομπορχ» για τη γηπεδούχο Γκρόνιγκεν. Στο 29ο λεπτό ο Άντερσον έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ατζιλόρε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Γκρόνιγκεν και την έκανε φαβορί για να πάρει την πρόκριση.

Η Χέρακλες εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Σπαρβ στο 76΄ πίεσε και κατάφερε στο 87ο λεπτό να μειώσει με τον Πλετ. Στα υπόλοιπα λεπτά που έμειναν δεν διαφοροποιήθηκε κάτι με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν.