Copa America

Ουρουγουάη-Παραγουάη 3-0 (Τελικό)

Με τέρματα των Σουάρες (12') και Φορλάν (42', 90') η Ουρουγουάη κατέκτησε το 15ο τρόπαιό της στο θεσμό. Παρακολουθήσατε live την εξέλιξη του αγώνα στο www.sport-fm.gr.

Με τέρματα των Σουάρες (12') και Φορλάν (42', 90') η Ουρουγουάη κατέκτησε το 15ο τρόπαιό της στο θεσμό.

90' Λήξη της αναμέτρησης. Η Ουρυογουάη κατακτά τον τίτλο μετά απο μια άνετη επικράτηση.

90' Γκολ για την Ουρουγουάη. Ο Ντιέγκο Φορλάν φεύγει στην κόντρα πλασάρει άψογα και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

89' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Γκοντίν στη θέση του Κάσερες.

85' Κίτρινη κάρτα για τον Κοάτες.

77' Αλλαγή για την Παραγουάη. Ο Μπάριος στη θέση του Σεμπάγιος.

74' Μοναδική ευκαιρία για την Ουρουγουάη με τον Εγουρέν μόνος απέναντι στον Βιγιάρ να βλέπει τον Παραγουανό τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά.

70' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Εγουρέν αντί του Πέρες.

65' Διπλή αλλαγή για την Παραγουάη. Ο Πέρες αντί του Βέρα και ο Εστιγαρίμπια στη θέση του Κάσερες.

64' Αλλαγή για την Ουρουγουάη. Ο Καβάνι αντί του Άλβαρο Περέιρα.

57' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βέρα.

54' Δοκάρι για την Παραγουάη. Ασύλληπτο βολέ πάνω στην κίνηση του Βαλντές, σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Μουσλέρα.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2' Λήξη του πρώτου μέρους.

41' ΓΚΟΛ 2-0 Η ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ! Δείχνει να τελειώνει ο τελικός. Με σου του Φορλάν μετά από ομαδική ενέργεια, ο Φορλάν διπλασιάζει τα τέρματα της "σελέστε"

37' Γυριστό σουτ του Φορλάν, η μπάλα σκάει στο έδαφος και χάνει δύναμη. Εύκολο το έργο του Βιγιάρ.

36' Κι άλλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Σουτ από πλάγια θέση του Φορλάν, η μπάλα λίγο άουτ.

32' Μοναδική ευκαιρία χάνει ο Ντιέγκο Φορλάν, ο οποίος νικιέται από τον Βιγιάρ και δεν καταφέρνει να πετύχει το πρώτο του γκολ στη φετινή διοργάνωση.

29' Κίτρινη κάρτα στον Μάξι Περέιρα. Έχει γίνει σκληρό το παιχνίδι.

25' Κίτρινη κάρτα ο Κάσερες της Ουρουγουάης.

23' Κίτρινη κάρτα ο Πέρες.

Πέφτει ο ρυθμός του αγώνα σταδιακά, με την Ουρουγουάη να δείχνει -με την άνεση που της δίνει και το σκορ- να ελέγχει το ματς.

16' Κίτρινη κάρτα ο Κάσερες της Παραγουάης.

11' Γκολ 1-0 η Ουρουγουάη! Από πάσα του Πέρες και κόντρα της μπάλας, αυτή φτάνει στον Σουάρες, ο οποίος με μια κίνηση αδειάζει τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ πετυχαίνει το 4ο προσωπικό του γκολ στο Κόπα Αμέρικα.

3' Μια ανάσα από το γκολ η Ουρουγουάη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λουγκάνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά αναγκάζοντας τον Βιγιάρ σε σωτήρια απόκρουση.

2' Ατομική ενέργεια του Σουάρες από τα πλάγια, βγαίνει ο Βιγιάρ και παραχωρεί κόρνερ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Λουγκάνο, Κοάτες, Κάσερες (89' Γκοντίν), Αρέβαλο Ρίος, Πέρες (70' Εγουρέν), Γκονζάλες, Άλβαρο Περέιρα (64' Καβάνι), Φορλάν, Σουάρες.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Βιγιάρ, Πίρις, Ντα Σίλβα, Βερόν, Μαρέκος, Ορτιγόσα, Ριβέρος, Κάσερες (65' Εστιγαρίμπια), Βέρα (65' Πέρες), Βαλντές, Σεμπάγιος (77' Μπάριος).