Γενικά

Κολομβία, η πρώτη

Την πρόκριση στη φάση των «16» πήρε η εθνική ομάδα της Κολομβίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ-20. Η διοργανώτρια χώρα επικράτησε 2-0 του Μάλι για τον πρώτο όμιλο του τουρνουά και έγινε η πρώτη ομάδα που περνάει στον επόμενο γύρο. Πρώτη νίκη για τη Γαλλία, 3-1 τη Βόρειο Κορέα. Πορτογαλία-Καμερούν 1-0 και Ουρουγουάη-Νέα Ζηλανδία 1-1 τα αποτελέσματα του δευτέρου ομίλου.

Τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς έφτασε η Κολομβία, ύστερα από το εύκολο όπως αποδείχτηκε 2-0 επί του Μάλι. Ο Ζοσέ Βαλέντσια ήταν ο παίκτης που «άνοιξε» το σκορ στο 23’, για να έρθει ο Τζέιμς Ροντρίγκες να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Λατινοαμερικανοί είχαν τη συμπαράσταση 42.000 οπαδών τους, οι οποίοι δημιούργησαν μια εκρηκτική ατμόσφαιρα με χιλιάδες βουβουζέλες και πυροτεχνήματα, κατά την είσοδο της ομάδας τους στον αγωνιστικό χώρο. «Σύμμαχος» των γηπεδούχων και το υψόμετρο των 2.600 μέτρων της πρωτεύουσάς τους Μπογκοτά, όπου διεξήχθη το ματς.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Γαλλία με τα γκολ των Σουνού (27’), Φοφανά (81’) και Λακαζέτ (90+1’) κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στη Βόρειο Κορέα, που κρατούσε τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι και δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, χάρη στο γκολ του Γιουνγκούκ (59’).

Στο δεύτερο όμιλο, ποδαρικό έκαναν οι Πορτογάλοι, οι οποίοι παρά το γρήγορο γκολ του Ολιβέιρα στο 19’, δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς και πήραν μια αγχωτική νίκη κόντρα στους Καμερουνέζους, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Εμβόμ στο 71’.

Με ισοπαλία συνέχισαν Ουρουγουάη και Νέα Ζηλανδία, αφού έμειναν στο 1-1 στην μεταξύ τους αναμέτρηση, με τον Λούνα να ισοφαρίζει στο 74’ για τη «σελέστε» το γκολ του Μπεβίν (57’).