Αγγλία

Κάν’ τε τους όλους Σερ!

Δεν έχει σημασία πόσοι αστέρες πέρασαν και στη συνέχεια έφυγαν τα τελευταία χρόνια από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Οι «κόκκινοι διάβολοι» είναι –δίχως αντίπαλο- η κορυφαία ομάδα στην Αγγλία με τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στο τιμόνι τους και απέδειξαν στον τελικό του «Community Shield» πως παραμένουν και το αφεντικό της πόλης. Επική ανατροπή (3-2) κόντρα στη συμπολίτισσα Σίτι, που βρέθηκε να προηγείται 2-0 στο ημίχρονο, αλλά τελικά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της!

Οι «πολίτες» ονειρεύονταν στο ημίχρονο της αναμέτρησης, όταν με τα τέρματα των Λέσκοτ (38’) και Τζέκο (45’) ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, όμως οι αλλαγές του Φέργκιουσον έφεραν τούμπα το ματς κι έδωσαν στη Γιουνάιτεντ τον τίτλο. Ο Νάνι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-2, ενώ νωρίτερα Σμόλινγκ (52’) και ξανά ο Πορτογάλος στο 58’ έβαλαν τις βάσεις για τη μεγάλη ανατροπή.

Τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο σε ντέρμπι του Μάντσεστερ ήταν την περίοδο 1993-94, όταν η Σίτι με δύο τέρματα του Κουΐν έφτασε μια ανάσα από τη νίκη, αλλά δύο γκολ του Καντονά κι ένα του Ρόι Κιν (μερικά από τα αστέρια που λέγαμε) έγραψαν το 3-2!

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν προδίκαζε και την μετέπειτα εξέλιξή του. Με τον αέρα της πρωταθλήτριας αλλά και τη σιγουριά που της δίνει το γεγονός πως όχι άδικα θεωρείται η κορυφαία αγγλική ομάδα τα τελευταία χρόνια, η Γιουνάιτεντ μπήκε φουριόζα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο τέταρτο. Νάνι και Γιανγκ αποδείχτηκαν ιδιαίτερα επικίνδυνοι απειλώντας από τα άκρα, όμως από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι ισορρόπησε και τα ατού των δύο ομάδων εξουδετερώθηκαν από τις αντίπαλες άμυνες.

Στο τέλος του ημιχρόνου όμως, η Σίτι χτύπησε δύο φορές και μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού. Στο 38’ η κεφαλιά του Λέσκοτ έδωσε προβάδισμα στους «πολίτες» και ελάχιστα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ο Τζέκο με συρτό σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Στο τέταρτο που ακολούθησε οι οπαδοί της Σίτι δεν σταμάτησαν να πανηγυρίζουν, αναλογιζόμενοι τα πρωτοσέλιδα της επόμενης μέρας για τον θρίαμβο της ομάδας τους κι εκείνοι της Γιουνάιτεντ να σκέφτονται πέρα από το κάζο, τον Φαν ντερ Σαρ. Ο αντικαταστάτης του Ολλανδού γκολκίπερ, Ντε Χέα, ίσως τρακαρισμένος από την πρώτη του συμμετοχή, μάλλον έφερε ευθύνη στα γκολ, κυρίως λόγω των αργών του αντιδράσεων.

Μακριά από όλα αυτά και βλέποντας τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία, όπως συνηθίζει, ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον πήρε το παιχνίδι πάνω του. Πραγματοποίησε ΤΡΙΠΛΗ αλλαγή στο ημίχρονο, αντικαθιστώντας το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αλλά και τον Κάρικ και περνώντας φρέσκο «αίμα» στο ματς. Η αποζημίωση δεν άργησε να έρθει, αφού μόλις μετά από 13 λεπτά στο δεύτερο μέρος το ματς είχε έρθει στα ίσια. Αρχικά ο Σμόλινγκ μείωσε με προβολή και στο 58’ οι «κόκκινοι διάβολοι» έκρυψαν την μπάλα και όταν αυτή ξαναβρέθηκε στο «Γουέμπλεϊ», βρισκόταν στα δίχτυα με σκόρερ τον Νάνι!

Η εικόνα του αγώνα πλέον είχε αλλάξει τελείως και μέχρι το 70’ η Γιουνάιτεντ «τρομοκράτησε» την αντίπαλό της, χωρίς όμως να φτάσει σε ακόμη ένα γκολ, ενώ στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες έγιναν πιο προσεκτικές, δίχως αυτό να σημαίνει πως έπεσε ο ρυθμός ή ότι δεν υπήρξε καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως στο 90λεπτο δεν θα υπήρχε νικητής, ήρθε ο κορυφαίος του αγώνα, Νάνι να χυθεί στην αντεπίθεση, να περάσει και τον Χαρτ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας πίσω του τους τύπους με τα κόκκινα να πανηγυρίζουν κι εκείνους με τα γαλάζια να αναρωτιούνται πώς έχασαν αυτήν την κούπα…

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κολάροφ (74’ Κλισί), Ντε Γιόνγκ, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα, Μίλνερ (67’ Τζόνσον), Μπαλοτέλι (59’ Μπάρι), Tζέκο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ (46’ Κλέβερλι), Βίντιτς (46’ Τζόουνς), Εβρά (72’ Ράφαελ), Νάνι, Κάρικ (46’ Έβανς), Άντερσον, Γιάνγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (89’ Μπερμπάτοφ)