Βέλγιο

Έτσι δεν πας πουθενά!

Μπορεί να θεωρείται ένα από τα φαβορί, η Κλαμπ Μπριζ για να πάρει το φετινό τίτλο, όμως με τέτοιες εμφανίσεις δύσκολα θα καταφέρει να ξεφύγει από την περσινή μετριότητα. Η ομάδα του Άντρι Κόστερ παρότι προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο μέρος της Σιντ Τρούιντεν, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (3-3 το τελικό αποτέλεσμα), παρότι αγωνίστηκε και για περίπου είκοσι λεπτά με παίκτη παραπάνω.

Οι φιλοξενούμενοι, έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και πήραν αέρα δύο τερμάτων στο 14΄με τους Ρεφάελοφ (12΄) και Λεστιέν. Το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει οριστικά, όταν ο Ρεφάελοφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 3-0 υπέρ της Μπριζ.

Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Οι γηπεδούχοι σε ένα δίλεπτο μείωσαν στο γκολ (64΄Γκουτσανετζάντ, 65΄Σούτερντεν) και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι. Παρά την αποβολή του Ντάζελαιρ στο 69΄, η Σιντ Τρούιντεν κατάφερε να σκοράρει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, προκαλώντας εγκεφαλικά στην πλευρά της Μπριζ.

Στην αναμέτρηση που έγινε νωρίτερα στο «Σλεσίν», η Σταντάρ Λιέγης έφτασε στην πρώτη της νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικρατώντας της Λόκερεν με 3-1!

Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε στο 24ο λεπτό ο Γκορό και πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η Σταντάρ διπλασίασε τα τέρματα της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λεγιέ. Ο Σενεγαλέζος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 63ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Λόκερεν, ήταν να μειώσει με πέναλτι δύο λεπτά αργότερα με τον Μαρίκ.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι Βέστερλο και Κότρτραϊκ έμειναν στο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δύο παίκτες λιγότερους, καθώς το δρόμο για τα αποδυτήρια πήραν νωρίτερα οι Ζουκάνοβιτς στο 17ο λεπτό, αφού αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μαροκινός Ουσαλάχ με απευθείας κόκκινη στο 71΄.