Γερμανία

Γκουστάβο... Μπάγερν! (video)

Με γκολ του Λουίς Γκουστάβο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπάγερν επικράτησε 1-0 της Βόλφσμπουργκ στη «Volkswagen Arena» για τη δεύτερη αγωνιστική και... ρέφαρε σε μεγάλο βαθμό για την ήττα της με το ίδιο σκορ στην πρεμιέρα. Ήττα για Ντόρτμουντ από Χόφενχαϊμ. Δύο στα δύο για Μάιντς και Ανόβερο. Με... ανατροπή 5-1 η Σάλκε την Κολωνία.

Με γκολ του Λουίς Γκουστάβο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπάγερν επικράτησε 1-0 της Βόλφσμπουργκ στη «Volkswagen Arena» για τη δεύτερη αγωνιστική και... ρέφαρε σε μεγάλο βαθμό για την ήττα της με το ίδιο σκορ στην πρεμιέρα από τη Γκλάντμπαχ στο Μόναχο. Ο Ριμπερί έκανε την ενέργεια και το γύρισμα από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος μέσος με σουτ από τα 15 μέτρα νίκησε τον Μπενάλιο χαρίζοντας τη νίκη στους Βαυαρούς.

Την πρώτη της ήττα νωρίς στη σεζόν γνώρισε η Ντόρτμουντ. Η πρωταθλήτρια έχασε με 1-0 από τη Χόφενχαϊμ στη «Wirsol Rhein-Neckar-Arena», χάρη σε μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σαλίχοβιτς στο ένατο λεπτό.

Ανάλογα εντυπωσιακή εκκίνηση με την αντίστοιχη περσινή κάνει η Μάιντς. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έκανε το δύο στα δύο, καθώς μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Λεβερκούζεν, η ομάδα του πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ. Τους έξι βαθμούς έφτασε και η άλλη έκπληξη της περασμένης σεζόν, το Ανόβερο, που επιβλήθηκε της Νυρεμβέργης στη Βαυαρία με 2-1

Η Σάλκε πήρε τους πρώτους της βαθμούς συντρίβοντας με 5-1 την Κολωνία στη «Φέλτινς Αρένα» παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ξεκίνησε από τον πάγκο, αλλά μόλις στο 13’ κι αφού είχε σημειωθεί το γκολ των φιλοξενούμενων από τον Ποντόλσκι πήρε τη θέση του Μέτσελντερ. Με χατ-τρικ του Χούντελααρ κι από ένα γκολ των Χόλτμπι και Ραούλ η ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ έφτασε στην ανατροπή.

Σεφτέ στις νίκες δεν κατάφερε να κάνει το Αμβούργο, καθώς ισοφαρίστηκε στο 88’ σε 2-2 από τη νεοφώτιστη Χέρτα στην έδρα του («Imtech Arena»).