Νίκησε αλλά δεν ενθουσίασε

Την τρίτη της νίκη στους αγώνες προετοιμασίας πήρε η SKODA Ξάνθη, η οποία επικράτησε 1- 0 του Πανσερραϊκού στα Πηγάδια. Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη σημείωσε ο Καζάκης στο 55ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, όμως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 9ο λεπτό με το σουτ του Βρούτσινα να σταματάει στο δοκάρι του Λυμπερόπουλου. Ο Μαρσελίνιο πέντε λεπτά αργότερα απάντησε χάνοντας καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο η SKODA είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες, στο 27ο λεπτό με σουτ του Μαρσελίνιο και δύο λεπτά αργότερα με την προβολή του Μαρκόφσκι να μην βρίσκει στόχο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο Καζάκης με ωραία ενέργεια και σουτ άνοιξε το σκορ.

Τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Αλτιπαρμακόφσκι να μην μπορεί να διπλασιάσει τα γκολ για την ομάδα του.

Επόμενη φιλική αναμέτρηση θα είναι αυτή με την Μανίσασπορ στις 19 Αυγούστου (18:30).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

SKODA ΞΑΝΘΗ: Λυμπερόπουλος, Μπαξεβανίδης (46' Μπέρτος), Βάλλας (46' Σταθάκης), Στάσιακ (46' Κομεσίδης), Εντιμάρ (74' Τσουμάνης), Ντάνι (74' Γκατσολάρι), Φλίσκας (67' Μάνταλος), Πόι (74' Καθάριος), Μαρσελίνιο (43' Βλαχοδήμος), Μαρκόφσκι (67' Αλτιπαρμακόφσκι), Σουάνης (46' Καζάκης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γουμαγιάς (46' Κολίτσι), Παντελιάδης (54' Μουσικάκης), Πάτρικ (46' Νταβίντ), Τριανταφύλλου Κ., Τριανταφύλλου Δ. (74' Τσαούσης), Μαχλελής (64' Ασλανίδης), Κοντός (46' Ντιόγκο), Παπαδόπουλος (74' Σοάρες), Ανάκογλου (74' Γιαννόπουλος), Βρούτσινα (46' Κις), Λιάκος (64' Γκούρτσας).